Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku. Zacznie działać od marca

Facebook Twitter

Rybnicki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych trafił na listę pilotażową szpitali w całym kraju, w których rozwijana będzie opieka nad mieszkańcami potrzebującymi takiego właśnie wsparcia. Głównie ma to być praca z pacjentami w ich środowisku. 

Wyjaśnia Joachim Foltys, dyrektor rybnickiego szpitala psychiatrycznego:

Joachim Foltys: Otwieramy nową przychodnię w centrum Rybnika, otwieramy też we współpracy z przychodniami z Chwałowic środowiskową współpracę z tymi pacjentami. Te przychodnie mają już ogromne doświadczenie w tej materii. Centrum Zdrowia Psychicznego jest oparte na takich filarach jak oddział dzienny, rehabilitacji, przychodnie, wszystkie aspekty związane ze środowiskiem, z problemami socjalnymi, społecznymi. Wielu ludzi nie ma rodzin, ma problemy mieszkaniowe. Idea jest taka, żeby jak najdłużej pacjent był w swoim środowisku, ale żeby czuł się bezpiecznie, miał kontakt z oddziałem dziennym, czy oddziałem rehabilitacji. (…)

Pomoc w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego będzie skierowana do mieszkańców Rybnika. Dla nich w szpitalu przy Gliwickiej też będą przygotowane łóżka w razie konieczności hospitalizacji: będzie ich 35. Z zajęć w oddziale dziennym będzie mogło korzystać 25 rybniczan:

Joachim Foltys: Ta forma dzienna ona jest bardzo atrakcyjna, ale to jest też trudna forma, bo pacjenci są na różnym etapie. Potrzeba oddziałów dziennych jest bardzo ogromna, chcemy też wykorzystywać Internet, żeby poszerzyć u naszych pacjentów tzw. e-kompetencje. Pobyt w naszym szpitalu niekiedy jest wydłużony, natomiast świat pędzi, coraz więcej spraw trzeba załatwiać przez Internet, korzystać z telefonu, laptopa itd. Chcemy takie kompetencje zwiększyć w ramach terapii zajęciowej. Pracujemy wspólnie z miastem nad takimi projektami, (…) żeby pacjenci nie czuli się zagubieni i wykluczeni.

Nowa przychodnia w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego zacznie działać na kampusie. Dyżurować będą tu tzw. asystenci zdrowienia:

Joachim Foltys: To są osoby, które przeszły epizod w swoim życiu, są w na tyle dobrej kondycji, że mogą współpracować z innymi. Muszą uzyskać taki drobny certyfikat, że byli przeszkoleni. My w ramach Centrum mamy trzy takie osoby, które przy przychodniach będą rozmawiały (…) z osobami, które sobie zażyczą. Mamy mężczyznę, mamy kobietę, nas też to bardzo interesuje, jak to będzie wyglądało w praktyce. Waga słów osoby, która przeszła jakiś epizod jest większa niż nawet lekarza czy pielęgniarki, więc jesteśmy ciekawi jak nam to wyjdzie.

Kierownikiem Centrum Zdrowia Psychicznego została dr Zuzanna Cebo, pracująca na co dzień w rybnickim szpitalu psychiatrycznym jako zastępca kierownika oddziału psychiatrii sądowej. My dodajmy, że w ramach rządowego pilotażu Centra Zdrowia Psychicznego powstały już w Cieszynie i Bielsku-Białej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022