Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chciał kupić ekspres do kawy, stracił 1000 złotych

Facebook Twitter

Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu wystawionego za pośrednictwem OLX towaru, przesyłają link przekierowujący do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia danych, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. W ostatnim czasie mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju stracił w ten sposób tysiąc złotych.

Tego typu oszustwa niestety także spotykają mieszkańców naszego miasta. Do Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju zgłosił się 59-letni jastrzębianin, który stracił tysiąc złotych, oferując do sprzedaży ekspres do kawy za pośrednictwem platformy OLX. Mężczyzna otrzymał od osoby zainteresowanej kupnem informację, że zamówienie zostało złożone oraz przesłany został link do logowania się na stronę banku. W tym momencie zadzwonił ktoś, mówiąc, że jest z banku i polecił kliknąć cyfrę 2, po naciśnięciu tej cyfry osoba dzwoniąca się rozłączyła. Po chwili znów zadzwonił telefon, tym razem to był „prawdziwy” pracownik banku, który poinformował, iż wykryto podejrzaną transakcję na koncie i blokują przelew, jednakże zdołano już wypłacić 1000 złotych. W ten sposób przestępca dokonał transakcji wypłaty pieniędzy w kwocie 1000 złotych.

Jak się okazuje, każde zgłoszone policji oszustwo przebiegło podobnie. Ze sprzedającymi na tej platformie sprzedażowej, kontaktowały się osoby za pośrednictwem komunikatora telefonicznego, które miały być zainteresowane kupnem wystawionych przedmiotów. Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Klikając w ten link, następowało przekierowanie, na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony był o podanie danych, aby rzekomo pieniądze mogły wpłynąć na konto.

Kolejno następowało przekierowanie na fałszywą stronę banku, celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie między innymi loginu i hasła. Wykorzystując te dane, oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy, dodając do obsługi konta swój numer telefonu. Często reakcja pokrzywdzonego była zbyt późna na to, aby transakcje, jakie oszust zdołał wykonać, zostały zablokowane przez bank. Oszuści wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Uważajmy! Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj