Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszustwa internetowe w regionie. Kolejne osoby tracą pieniądze

Facebook Twitter

Kolejne osoby oszukane w internecie. Jastrzębianka straciła 35 tysięcy złotych, jastrzębianin 30 tysięcy a kolejna osoba pokrzywdzona została na 2 tysiące złotych.

Oszczędności życia
fot. Pixabay

Oszustwa internetowe – osoby tracą duże pieniądze

Tylko przez weekend jastrzębscy policjanci zostali poinformowani o trzech sprawach oszustwa. Pokrzywdzeni w wyniku manipulacji uwierzyli fałszywym inwestorom, którzy zapewniali o możliwie szybkim zysku poprzez inwestycje na giełdzie, nakłaniając ich do zainwestowania pieniędzy oraz obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Przestępcy nawiązali najpierw kontakt telefoniczny, a później za pośrednictwem komunikatora internetowego, zachęcali do inwestowania. Oczywiście zaproponowali również pomoc przy inwestowaniu.

Pokrzywdzeni, wierząc rozmówcy, postępowali zgodnie z instrukcjami i w pierwszym wypadku mężczyzna podał kod dostępu do zdalnej obsługi komputera, a w drugim przypadku kobieta zainstalowała aplikację służącą przestępcom do zdalnego dostępu do komputera AnyDesk. To wystarczyło, aby w wyniku manipulacji przestępców mężczyzna stracił 30 tysięcy złotych, a kobieta 35 tysięcy złotych. Przy pomocy aplikacji zdalnego pulpitu przestępcy przejęli całkowitą kontrolę nad danymi, a następnie w dowolny sposób zarządzili kontem swojej ofiary.

Trzecia osoba oszukana otrzymała za pośrednictwem WhatsApp wiadomość od mężczyzny podszywającego się pod jego syna. Wiadomość o treści, iż syn ma problemy z logowaniem i dokonaniem przelewu. Prosi o pomoc, aby wysłać mu przelew na 1895 złotych. Mężczyzna zadzwonił na numer syna, jednakże nikt nie odebrał, po czym otrzymał wiadomość, że syn nie może odebrać telefonu. O całym oszustwie jastrzębianin dowiedział się, gdy syn przyjechał do niego i opowiedział o całej sytuacji.

Najczęściej wyłudzeń dokonują osoby, które podają się za członków rodziny, pracowników firm pośrednictwa i doradztwa inwestycyjnego lub tzw. brokerów inwestycyjnych. Firmy te reklamują swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.
Oszuści kierują informacje do potencjalnych pokrzywdzonych i wskazują na możliwość osiągnięcia szybkich i wysokich zysków. Tego typu oferta jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy.
Nie ulegaj presji. Uważaj na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działaj pochopnie, pod wpływem chwili i emocji. To może być oszustwo!!!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj