Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciekawostki z kurortu. Historia Jastrzębia: Miał być węgiel, była solanka

Facebook Twitter

To jest nasz cykl pod hasłem Ciekawostki z kurortu, w nim mamy dla słuchaczy Radia 90 opowieści z przeszłości Jastrzębia- Zdroju. Codziennie jedna ciekawostka, by na finał zaprosić Was na Piknik w kurorcie. W tym roku występy i koncerty w niedzielę 28 maja, jak zwykle w Parku Zdrojowym.

Ciekawostki z kurortu
Materiały z Galerii Historii Miasta

Nie byłoby uzdrowiska, gdyby nie poszukiwanie węgla. W latach 50. XIX wieku ówczesny właściciel jastrzębskich ziem zlecił szereg odwiertów, mając nadzieję na odkrycie czarnego złota. Co prawda znaleziono węgiel, ale też… słoną wodę. To dało nadzieję na odkrycie bogatych złóż soli kamiennej. Kiedy okazało się, że to nie sól, zaniechano dalszych odwiertów.

Ciekawostki o regionie. Miał być węgiel, była solanka

O tym, że „słona woda” nie jest bezwartościowa przekonali się okoliczni mieszkańcy. Korzystając z pozostawionego ujęcia wody, zauważyli pozytywny wpływ na zdrowie swoje i swoich zwierząt. Wiadomość o leczniczych właściwościach solanki zaczęła się rozprzestrzeniać…

Odkrycie tego źródła wydaje mi się więc być bardzo ważnym w ogóle, dlatego że nie mamy zbyt dużo solanek o równie bogatej zawartości bromu w szczególności dla Śląska, który o ile wiem, dotąd nie posiada użytecznych solanek.

– profesor Fryderyk Wilhelm Felix von Bärensprung, niemiecki uczony – lekarz dermatolog, nauczyciel akademicki (1864)

Źródło: Kronika czyli Opis topograficzno-historyczno-statystyczny miasta i wolnego mniejszego państwa stanowego Wodzisław na Górnym Śląsku, cz. I: grudzień 1860, cz. II: październik 1864, Franz Ignatz Henke, Wodzisław Śląski 2003.

Piknik w kurorcie 28 maja

To jedno z najpiękniejszych wydarzeń w mieście. Zobaczymy, jak wyglądało nasze miasto i jakie zwyczaje w nim panowały 100 lat temu. Będzie zabawa w stylu „retro” z zabytkowymi rowerami i samochodami. Panie i panowie ubrani będą w piękne stroje, przypominające czasy, w których nasze miasto było kurortem. Nie bez powodu nazywane było niegdyś Perłą Uzdrowisk Śląskich. Ponad 160 lat temu Jastrzębie-Zdrój było jednym z najbardziej luksusowych kurortów na Śląsku, a jego klimat przyciągał zamożnych kuracjuszy z całej Polski i Europy. Tę atmosferę z dawnych lat z pewnością poczuje każdy, kto zjawi się 28 maja o godzinie 15.00 w Parku Zdrojowym.

To niepowtarzalne wydarzenie dopełnią widowiska, pokazy cyrkowe i zabytkowa wiedeńska karuzela. To event pełen elegancji i kurortowej rozrywki. Poprzednie edycje Pikniku w kurorcie przyciągały tłumy mieszkańców i gości. W tym roku atrakcji również nie zabraknie i liczymy na Państwa obecność

– zaprasza Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju.

Każdy uczestnik tego eventu będzie mógł wysłać pocztówkę z kurortu, zrobić sobie zdjęcie w retro fotobudce i zobaczyć wystawę o początkach uzdrowiska.

Ciekawostki z kurortu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024