Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn szuka dodatkowych pieniędzy na remont rynku. Ten już miał się rozpocząć

Facebook Twitter

Oferta wpłynęła, ale przekroczyła możliwości miasta. Mowa o remoncie cieszyńskiego rynku. Inwestycja ma się niebawem rozpocząć, ale nie wiadomo czy miasto w budżecie znajdzie dodatkowe fundusze.

Zapowiadany od lat remont cieszyńskiego rynku poprzedziło wiele dyskusji, jak reprezentacyjny plac miasta ma wyglądać. Spotkania, panele, propozycje, to wszystko już za nami, teraz przyszło jednak zderzenie z brutalną rzeczywistością. Przetarg i drożejące z dnia na dzień usługi i materiały.

Gabriela Staszkiewicz: Mamy ofertę, która przekroczyła może w nieznacznym stopniu, ale jednak przekroczyła nasze możliwości, więc w tej chwili trwają analizy. Będziemy szukać takich inwestycji, które możemy przełożyć na późniejszy czas

-mówiła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. Oferta prac remontowych, która napłynęła do ratusza, o blisko 700 tys. przekracza założenia, które przyjął samorząd. Miasto wycofywać się nie chce, bo rozpoczęto już przygotowania do prac, m.in. przeniesiono wszystkie wydarzenia, które miały się na rynku odbywać.

Planowany zakres prac bardzo szeroki. Ma pojawić się więcej zieleni, przestrzeń ma być dostosowana dla pieszych, a przy okazji ograniczony ma zostać ruch samochodów.

Gabriela Staszkiewicz: Przełożenie kostki, wyrównanie krawężników, poszerzenie tej przestrzeni, na której są w tej chwili ogródki. Oczywiście jest to robione w ramach „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, więc ta kwestia pojawienia się też jednej szyny, która będzie przy chodnikach aż do ul. Wyższej Bramy, pojawienia się przystanków tramwajowych, pojawienia się mappingu na rynku, nowego oświetlenia.

Zanim ruszą prace renowacyjne rynku, wpierw odbędą się pełne badania archeologiczne. To też duża inwestycja.

Gabriela Staszkiewicz: One też nigdy nie były wykonywane w Cieszynie. Myślę, że warto, kto z państwa nie był w Krakowie w muzeum pod Sukiennicami, to polecam, bo tam rzeczywiście w czasie remontu rynku głównego zostały odkryte niesamowite rzeczy. Myślę, że w Cieszynie też tych artefaktów nam nie zabraknie i myślę, że też będzie to dla nas jedyna w swoim rodzaju okazja, bo rynku nie będziemy drugi raz remontować. Ostatnie duże roboty, które się odbyły na rynku były chyba w czasie II wojny światowej i to bez badań archeologicznych, więc myślę, że warto skorzystać z tej okazji.

Przy okazji prac na rynku, wyremontowana ma zostać również studnia trzech braci. Remont rynku zaplanowano na dwa lata.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj