Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Staszkiewicz – Wowrzeczka: O zadłużeniu Cieszyna i o braku większości w Radzie Miasta

Facebook Twitter

Jednym z największych problemów do rozwiązania w Cieszynie jest zadłużenie miasta. Wynosi ono 109 mln złotych, co stanowi ponad 40 procent budżetu. Jak sobie z nim poradzić? O to Arkadiusz Żabka pytał w porannej wyborczej debacie w Radio 90 kandydatki na fotel burmistrza.

Wyniki wyborów w Cieszynie

O ponowną reelekcję ubiega się urzędująca Gabriela Staszkiewicz i Joanna Wowrzeczka miejska radna:

Gabriela Staszkiewicz: W związku z tym, że na koniec kadencji wszystkie projekty musiały być zamknięte, no to mamy przejściowo taki pik. Próbujemy odzyskać część dochodów, które zostały nam zabrane w tej kadencji. Rzeczywiście po wprowadzeniu polskiego ładu te spadki są ogromne. Myślę, że właśnie ustabilizowanie tej sytuacji budżetowej jest naszym największym problemem.

Radio 90: Dla pani Wowrzeczki też finanse?

Joanna Wowrzeczka: Tak, tak, oczywiście. I tutaj jest też między nami różnica, bo ja jednak dostrzegam zadłużenie jako duże wyzwanie i jako jeden z elementów polityki, czyli żeby zadłużenie widzieć jako powód do rozwoju. To taka przewrotna formuła, ale jednak.

Żadna z kandydatek nie ma większości w 21-osobowej Radzie Miasta Cieszyna. Mówi Gabriela Staszkiewicz:

Gabriela Staszkiewicz: Ja mam 10 mandatów na 21, czyli większości nie mam. Myślę, że w poprzedniej kadencji te proporcje były jeszcze bardziej niekorzystne, bo mieliśmy 8 mandatów po wyborach, a całą kadencję daliśmy radę. Więc spokojnie. Myślę, że w związku z tym, że wcześniej również współpracowałam z radnymi z innych klubów i te nasze pomysły były mocno wspierane, a ci radni z innych klubów się specjalnie nie zmienili, więc mamy nadzieję, że będzie dobrze.

Skończmy w samorządzie z partyjniactwem. Rozmawiać trzeba z każdym – mówiła z kolei Joanna Wowrzeczka:

Joanna Wowrzeczka: Sześcioro nas i reszta to jest grupa z PiS-u, w związku z czym pewno będzie tutaj ciekawa sytuacja. Ja jestem ogromną zwolenniczką na poziomie gmin, żebyśmy nie uprawiali partyjności i żebyśmy przede wszystkim odpolitycznili, więc można, chociażby spotykać się przed tygodniem sesyjnym, czy określić sobie czas ze wszystkimi stronami i dyskutować, zanim jakiś problem stanie się naprawdę problemem. Ja wiem, że pani burmistrz nie przepada za moim podejściem refleksyjnym i koniecznością rozmów. Uważam, że bez tego sobie nie poradzimy.

W pierwszej turze urzędująca burmistrza Staszkiewicz zdobyła 44,62 procent poparcia, jej konkurentka 28,20 procent.

A debata kandydatek na fotel Burmistrza Cieszyna do zobaczenia TUTAJ.

Jutro (16.04.) czas na Racibórz, do studia Radia 90 przybędą Dariusz Polowy i Jacek Wojciechowicz.

DEBATY WYBORCZE W RADIU 90

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024