Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej z inwestycją na Zamkowej 1 w Cieszynie? Miasto wybrało firmę, która dokończy inwestycję

Facebook Twitter

Będą kontynuowane prace przy budowie Centrum Transgranicznej Informacji Turystycznej w Cieszynie. Przypomnijmy, końcem ubiegłego roku z budowy zeszła firma realizująca inwestycję, miasto szukało kolejnej, na dokończenie prac.

cieszyn

Cieszyn: Transgraniczne Centrum zostanie dokończone

Jesienią 2022 roku na skutek braku postępu inwestycji, miasto zerwało umowę z dotychczasowym wykonawcą.

Choć to firma sama zaznaczała, że pierwsza wypowiedziała umowę, to nie miała do tego podstaw, bo od początku inwestycji nie zgłaszała uwag do projektu

– wyjaśnia Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna.

Przemysław Major: Miasto Cieszyn w październiku ubiegłego roku rozwiązało umowę z firmą „Intravi”, dlatego, że firma nie prowadziła prac we wrześniu i październiku. Przekroczyła umowny okres 21 dni, kiedy był postój na budowie, nie wskazując przyczyn i argumentacji. Została wykonana tylko część ściany od strony Wzgórza Zamkowego. Nie został budynek wykonany zgodnie z harmonogramem, czyli na tamten czas miałyby być wykonane ściany zewnętrzne i miał być przygotowany budynek do przykrycia stropem.

cieszyn

Ze względu na to, że firma przerwała roboty, miasto zdecydowało się rozwiązać umowę. Udało się po kilku miesiącach wybrać firmę, która ma budynek dokończyć. Będzie to konsorcjum dwóch firm z Żywca. Jednak radni musieli dołożyć do zadania 2 miliony złotych.

Przemysław Major: Na pewno gwarantuje nam dzisiaj wykonanie inwestycji w zakładanym terminie, czyli 5 miesięcy od podpisania umowy, tak żeby do końca września, początku października Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Zamkowej 1 było wykonane. Zwiększenie środków jest pokryte kredytem. Nie zrezygnowaliśmy z żadnych zadań, które są w uchwalonym przez radę budżecie w grudniu. Mając na uwadze ważność tego zadania, trzeba podkreślić, że Zamkowa 1 jest finansowana w 85 procentach ze środków zewnętrznych.

Ograniczenia dla TIR-ów

Przemysław Major zastępca burmistrza Cieszyna

Jak podkreśla Przemysław Major, Zamkowa 1 to kluczowy element całego projektu Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju.

Przemysław Major:  Tam ma powstać Transgraniczne Centrum Informacji. Tam jest przewidziana wystawa i też projekcje multimedialne dotyczące tramwaju cieszyńskiego i na tarasie tego obiektu ma stanąć replika tramwaju. Dach tego obiektu ma być tarasem widokowym na czeską stronę i na dolinę Olzy. Więc to jest bardzo ważne zadanie.

Co grozi firmie, która w ubiegłym roku zeszła z placu budowy? Na razie trwa analiza prawna, niewykluczone, że miasto skieruje sprawę do sądu.


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023