StartWiadomości

Co dalej z jastrzębskim PKM-em?

To jedno z możliwych rozwiązań, ale na razie nie przesądzamy sprawy – mówi przewodnicząca Zarządu MZK, Prezydent Jastrzębia Anna Hetman:

Zleciliśmy opracowanie ekspertyzy, która pomoże nam w podjęciu decyzji. Ta ekspertyza jeszcze w tym miesiącu będzie do dyspozycji zarządu i zgromadzenia. Gminy muszą mieć też świadomość, czy ta decyzja będzie właściwa i jakie są możliwości przekazania sprzedaży dla jednej z gmin. Chodzi o Jastrzębie-Zdrój. Podjęcie takiej decyzji rodzi za sobą jakieś konsekwencje. Może się okazać, że wtedy będzie prowadziło komunikację miejską we własnym zakresie.

Inne z branych pod uwagę rozwiązań to ewentualna prywatyzacja, przekształcenie, czy nawet likwidacja PKM-u. Rodzi się jednak pytanie: co dalej z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym?

Dla Jastrzębia-Zdroju, ale i dla wszystkich pozostałych gmin jest najważniejsze, aby komunikacja w regionie była bardzo dobra (…). Już podejmuję rozmowy z największymi gminami w subregionie zachodnim, czyli Żory, Wodzisław, Rybnik. Rozpoczynamy te rozmowy, aby przemyśleć czy dla nas, dla regionu, nie będzie dobrym rozwiązaniem, aby skoordynować tą komunikację w całym regionie, aby był jeden wspólny bilet, aby ta komunikacja była coraz bardziej nowoczesna i dostępna dla mieszkańców.

Mam także świadomość, że MZK musi się zmienić – dodaje Anna Hetman:

Należy się zastanowić, czy nie należy zmienić formuły Międzygminnego Związku Komunikacyjnego lub stworzyć coś nowego, co będzie sprzyjało dobrej organizacji komunikacji w powiązaniu np. z Rybnikiem i z Wodzisławiem. Przez wiele lat nie były wprowadzane zmiany. Struktura jest nieco skostniała, musi jednak dostosować się do współczesnych oczekiwań i trendów. Pytań jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że przy tej okazji będzie dużo spokoju i wszyscy będą pracować merytorycznie i oczekiwać na efekty. To się liczy dla mieszkańców.

Ekspertyza dotycząca PKM, przygotowywana przez zewnętrzną firmę konsultingową ma być znana jeszcze w tym miesiącu (prawdopodobnie 15.07.). Po zapoznaniu się z nią członków zarządu i zgromadzenia MZK podjęte zostaną decyzje co dalej z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zostaw komentarz