Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co robimy na L4? ZUS podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2023 roku

Facebook Twitter

Co robimy na L4? Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował mieszkańców przebywających na zwolnieniach lekarskich. Wyniki? Pewna pani na L4 do rana balowała na przykład na weselu...

Fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
fot.mat.prasowe

Co robimy na L4? Wielu „chorych” wcale nie wraca do zdrowia…

Jako okazję do dodatkowego zarobku, wydłużenia urlopu, czy remontu mieszkania. Wielu wciąż wykorzystuje L4 niekoniecznie do tego, by podreperować swoje zdrowie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2023 roku. W województwie śląskim kwota zakwestionowanych świadczeń to blisko 22 miliony złotych. Skontrolowanych zostało ponad 10 i pół tysiąca osób – wylicza Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS na Śląsku.

Beata Kopczyńska: Podwodna sesja zdjęciowa nowożeńców, lot paralotnią na zwolnieniu lekarskim czy schowany właściciel zakładu pogrzebowego w trumnie przed kontrolerami ZUS, którzy się pojawili w zakładzie – to  historie, które zapadają naszym kontrolerom w pamięci na długo i wydaje się, że niewiele może je przebić. Jednak co roku zdarzają się nowe, zaskakujące sposoby nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich.

Do tej listy można dopisać kolejne przykłady z ostatniego roku:

Beata Kopczyńska: Pewien mężczyzna otrzymał w ramach teleporady zwolnienie – zasiłek opiekuńczy na żonę, która rzekomo miała być chora. O oszustwie męża powiadomiła żona, która zgłosiła to do jego zakładu pracy, informując, że po pierwsze nie tylko nie jest chora, ale też po drugie cały czas pracuje. Natomiast mąż korzystając z wolnego w ramach zasiłku opiekuńczego na nią, uczestniczył w imprezach zakrapianych alkoholem. Kolejny przykład z naszego województwa to myśliwy, który zamiast się „kurować” na zwolnieniu lekarskim, brał czynny udział w polowaniach. Z zasiłkiem chorobowym musiał pożegnać się też DJ, który prowadził imprezę sylwestrową, ochoczo reklamując swoje usługi i dzieląc się zdjęciami w mediach społecznościowych z tej zabawy. Inna sytuacja to panna młoda będąca na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą, która w dniu wesela i poprawin bawiła się na parkiecie do samego rana, o czym poinformowali goście weselni zarówno pracodawcę jak i ZUS.

Co robimy na L4? DJ prowadzi imprezę, panna młoda szaleje na parkiecie

Osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich często w tym czasie pracują u konkurencji, pomagają przy budowie domu lub wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. ZUS o tych sytuacjach nierzadko informują bliscy lub znajomi tych osób, ale zdarza się że sami „chorzy” dostarczają kontrolerom argumentów, by odebrać im zasiłek. Tak było w przypadku mechanika ze Śląska, który pracował choć był na L4:

Beata Kopczyńska: Do zgłoszenia zostały dołączone linki do filmów zamieszczonych na kanale YouTube, w którym osoba pobierająca zasiłek prezentuje jak przeprowadza remont silnika motocykle tego klienta. Podczas nagrania mechanik dodatkowo podaje datę, w której nagrywany był film, co oczywiście było datą w ramach tego zwolnienia lekarskiego.

Na terenie kontrolowanych przez inspektorów rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 roku pozbawiono zasiłku ponad 650 osób, to kwota półtora miliona złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024