Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czad- cichy zabójca. Kominiarze apelują: nie zatykajcie kratek wentylacyjnych!

Facebook Twitter

To jest ten moment, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kominiarze zalecają aby sprawdzić swoje systemy grzewcze na starcie sezonu. Powinniśmy to zrobić z obawy przed czadem, tlenkiem węgla, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

Zatrucia to efekt kilku czynników– mówi Radiu 90 mistrz kominiarski Roman Ochociński:

Przeszczelnienie mieszkania, niedrożny komin, brak wykonywania kontroli, brak wykonywania czyszczeń, nie wykonywanie zaleceń, kompilacja wielu zdarzeń. Gdyby był tylko zatkany komin i np. piec jest sprawny, to taki piec się wyłączy.

Zagrożenie czadem jest przez cały rok– dodaje mistrz kominiarski Tadeusz Kominek:

Oczywiście teraz zaczyna się sezon grzewczy i tych usterek związanych z kominami będzie więcej,  zdarzeń będzie więcej, ale świadomość ludzi jest większa niż jeszcze 10 lat temu. Główną przyczyna zatruć w Polsce są przeszczelnione mieszkania, główną; nie niedrożne kominy, nie nieszczelne kominy, ale przeszczelnione mieszkania. Powietrze napływające do mieszkań jest niewystarczające do prawidłowego działania wszystkich podłączeń: piecyków gazowych, wentylacji czy po prostu przewodów dymowych. To jest niebezpieczne, ponieważ jeżeli nie dopłynie dostateczna ilość powietrza do mieszkania, to wtedy następuje niekontrolowany ciąg wsteczny w przewodach spalinowych, zwłaszcza w piecykach gazowych starego typu i wtedy może dojść do zatruć.

Czym bardziej uszczelniamy mieszkania, tym bardziej też chorujemy, to wszystko ma związek z wentylacją- zwracają uwagę kominiarze:

Nikt nie zwraca uwagi na lekarstwa, na choroby układu oddechowego, na jakieś grzyby, zawilgocenia, gdzie musimy malować dwa razy częściej, musimy odgrzybiać mieszkania, musimy chodzić do lekarza, a to jest spowodowane złą wentylacją w mieszkaniu.

– mówi Roman Ochociński. Jak bardzo nie dbamy o sprawy związane z wentylacją i systemami grzewczymi w mieszkaniach pokazują dane: na 217 kontroli przeprowadzonych w minionym tygodniu w Rybniku, tylko 13 % to były karty bez uwag:

To znaczy, że 87 % sprawdzonych lokali mieszkalnych, miało jakieś uwagi: brak nawiewników, to są zatkane kratki, zalepione, niesprawny piec, złe podłączenie, brak kratki w drzwiach. Mnóstwo takich małych rzeczy, które potem składają się na tę ilość czynników, po których dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla.

– mówi mistrz kominiarski Roman Ochociński i apeluje: nie zatykajmy nawiewników, nie zatykajmy kratek wentylacyjnych:

Jeżeli pozatykamy jakiekolwiek nawiewy powietrza do mieszkania, to te same powietrze wejdzie nam przez kominy, a z kominów będzie nam brało albo tlenek węgla, albo dym. Dokładnie to samo co jest na powietrzu, tylko wiele bardziej zabrudzone. Nie będzie przez okna wpychane, tylko przez komin. A tam jest smog, dym. Tyle.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj