Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: Lato w mieście? W Rybniku koncerty, warsztaty, plenerowe dyskoteki

Facebook Twitter

Przed nami jeszcze ponad miesiąc wakacji. Ci, którzy spędzą ten czas w Rybniku mają do wyboru: dla ochłody kąpieliska, na które - to nowość! - dojechać można specjalną weekendową linią autobusową, jest też wiele wydarzeń kulturalnych: koncerty, animacje, warsztaty, plenerowe dyskoteki i pokazy. Będzie też muzyczna majówka-sierpniówka. Czas na Twoją Miejscowość i Rybnik latem.

www.facebook.com/rybnikeu

Zaczynamy od nowej propozycji przygotowanej dla mieszkańców. „Letniej strefy kultury”. Mówi naczelnik wydziału kultury w Urzędzie Miasta w Rybniku, Julia Wójcik:

Julia Wójcik: Letnia strefa kultury to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Rybniku, podczas wakacji – czyli w lipcu oraz w sierpniu. To tak na naprawdę kulturalne ożywienie czterech stref, czyli przestrzeni wokół bazyliki, rynku, kampusu oraz ulicy Klasztornej.

Radio 90: Co w każdej z tych stref będzie się działo?

Julia Wójcik: Zamknięcie czasowe ulicy Klasztornej dało nam możliwość stworzenia bardzo klimatycznej przestrzeni, w której świetnie sprawdzają się mniejsze wydarzenia. Właśnie na takie chciałabym państwa serdecznie zaprosić. 7 i 14 sierpnia odbędą się silent disco, czyli tak zwane ciche dyskoteki: otrzymujemy bezpłatnie słuchawki, w których są trzy kanały do wyboru a następnie tańczymy w rytm ulubionych kawałków muzycznych. 13 sierpnia zapraszam na kolejne z cyklu kino Tarantino, druga część „Kill Bill II”. Natomiast 8 sierpnia zapraszamy na spacer pod nazwą Rybnickie Zjednoczenie z Ignacym. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które są chłonne wiedzy i chciałyby jeszcze bardziej poznać historię naszego miasta. Tematem przewodnim będzie górnictwo. Górnictwo, które tak naprawdę kojarzy się nam z konkretnymi dzielnicami w naszym mieście, ale to górnictwo ma silne przełożenie, miało i dziś ma na centrum. O tym wszystkim opowie Małgorzata Płoszaj z Zabytkowej Kopalni Ignacy. Chętnych zapraszamy o godzinie 15.00 przed budynek Politechniki Śląskiej na 2,5- godzinny spacer. Po zakończonym spacerze na ulicy Klasztornej o godzinie 20.00 zostaną wyświetlone trzy filmy dokumentalne Antoniego Halora o tematyce górniczej. Każdy z tych filmów poprzedzi krótka prelekcja doktora Jacka Kurka.

Ulica Klasztorna w Rybniku/ rybnik.eu

Strefa numer 2 to rybnicki rynek. Jakie atrakcje będą czekać tam na mieszkańców?

Julia Wójcik: Rybnicki rynek za sprawą letnich ogródków stał się tak naprawdę widownią. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt i ustawiliśmy scenę na której w każdą sobotę i niedzielę między godziną 18.00 a 20.00 odbywają się różnego rodzaju koncerty grup lokalnych oraz regionalnych. W sierpniu zabrzmi muzyka folkowa, pojawią się street bandy. Będzie trochę rocka za sprawą zespołu „Fuzja”. Natomiast 21 sierpnia o godzinie 21.00 odbędzie się salsoteka. Prywatna szkoła tańca zorganizuje animacje tanecznie, pokazy tańca, będziemy mogli poruszać się w rytm gorących utworów z Kolumbii, Dominikany czy Puerto Rico.

Gdzie wyznaczono strefę numer 3?

Julia Wójcik: Rybnicka bazylika, a w zasadzie przestrzeń wokół bazyliki i park, który tam się znajduje to miejsce, które szczególnie jest odwiedzane przez rodziny z dziećmi dlatego oferta sierpniowa jest kierowana do tej grupy docelowej. 1 sierpnia zapraszamy na bal przebierańców. Dzieci mogą się przebrać w dowolne stroje, natomiast w samym parku będą malowane buzię i będą tworzone różnego rodzaju elementy, które uzupełnią to przebranie. Będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie. 28 sierpnia odbędzie się targowisko sztuki i rękodzieła oraz warsztaty dla dzieci. 29 sierpnia zapraszamy na koncert muzyki musicalowej w wykonaniu Joanny Spandel oraz Cezarego Biesiadeckiego. Zabrzmi muzyka nie tylko musicalowa, ale i filmowa, także bardzo serdecznie zapraszam.

Ostatnie z miejsc „Letniej strefy kultury” to rybnicki kampus, na którym na drugą część wakacji, również zaplanowano wiele atrakcji:

Julia Wójcik: Miejsce, które daje duże możliwości organizacyjne, dlatego chcemy wykorzystać potenciał tego miejsca maksymalnie jak się tylko da. We wszystkie weekendy sierpnia będą się odbywać w tym miejscu niezwykłe wydarzenia. 6, 7 i 8 sierpnia to impreza organizowana przez podmiot prywatny o nazwie „Row Car Show”, czyli zlot samochodów tuningowych, pojawi się 120 niesamowitych samochodów. Zlotowi towarzyszyć będzie zlot foodracków, miasteczko dmuchane, a także różnego rodzaju konkurencję, jak rzut felgą czy przeciąganie liny. 15 sierpnia stowarzyszenie „Słowem w twarz” oraz Teatr Ziemi Rybnickiej organizują wydarzenie upamiętniające 100-lecie powstań Śląskich, pod nazwą „Dźwięki wolności”. Usłyszymy „Chwilę nieuwagi” w bardzo klimatycznym koncercie. Zaprezentowane zostaną utwory powstałe w okresie Powstań Śląskich – znane aczkolwiek zapomniane. Utwory zostały specjalnie przearanżowane na ten koncert. Opowiadają o miłości, stracie i przede wszystkim o bliskości. Zaraz po koncercie „Chwili nieuwagi” na scenie pojawią się artyści ze stowarzyszenia „Słowem w twarz” wraz z zespołem Piotra Tłustochowicza i gościnnym udziałem gwiazd takich jak Katarzyna Cerekwicka czy Marcin Sójka. Oczywiście nie zabraknie grup historycznych, militarnych, strefy gastronomicznej oraz innych atrakcji dla dzieci.

To nie koniec wydarzeń przygotowanych na rybnickim kampusie. Co jeszcze zaplanowano?

Julia Wójcik: 21 i 22 sierpnia to jazz, za sprawą Międzynarodowego Festiwalu jazzu tradycyjnego, który oczywiście rozpocznie się paradą nowoorleańską. Festiwalowi towarzyszyć będzie rybnicki Zlot Dobrego Piwa, czyli Festiwal Browarów Rzemieślniczych i strefa foodtrucków. Ostatni weekend sierpnia, czyli 28 i 29 sierpnia to przełożona Rybnicka majówka, czyli moc atrakcji, wielkie gwiazdy, nie zabraknie oczywiście zlotu foodtrucków. Chcielibyśmy podczas Rybnickiej Majówki promować szczepienia podczas wydarzeń kulturalnych. Bardzo serdecznie zapraszamy 29 sierpnia na kampus. W tym dniu punkt szczepień będzie czynny od godziny 10.00 do godziny 18.00. Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna oraz Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej zorganizują Rybnicki Dzień Promocji Zdrowia, czyli będzie można skorzystać z szeregu działań profilaktyczno -zdrowotnych, a także badań na przykład na zaćmę. Szczegóły dostępne na stronie internetowej.

Majówka- sierpniówka jak słyszeliście to ostatni weekend sierpnia, warto zarezerwować sobie ten czas bo oprócz zapowiadanych możliwości szczepień i bezpłatnych badań – o którym mówiliśmy – na scenie pojawią się wyjątkowi artyści:

Julia Wójcik:  Majówka niestety z przyczyn oczywistych nie mogła się odbyć. Obecna sytuacja pozwala organizować takowe wydarzenie, dlatego chcieliśmy wykorzystać tę szansę i zorganizować na zakończenie lata duże wydarzenie z mocą atrakcji. Nie zabraknie wspaniałych gwiazd polskiej sceny alternatywnej. Pojawią się zespoły dobrze znane, między innymi autor takich hitów jak „Luźno” czy „Dym”, ale też świetny tekściarz młodego pokolenia, to Król. Ponad to wystąpi dwóch czołowych artystów polskiej sceny alternatywnej, którzy zdecydowali się połączyć siły i stworzyli bardzo ciekawy projekt, czyli Karaś i Rogucki. Nie zabraknie też rybnickiego akcentu w postaci zespołu Dream Light (…).

Radio 90: Czy wszyscy przyjdą na majówkę? Jak to będzie?
Julia Wójcik: Rybnicka majówka w tym roku jest realizowane w ramach szczególnych obostrzeń sanitarnych, dlatego prosimy o zapoznanie się z regulaminem tej imprezy, który dostępny jest na stronie, ponieważ są limity, są dodatkowe obostrzenia, także, żeby nie było niespodzianek, żadnych problemów technicznych, prosimy na wejście na stronę organizatora i zapoznanie się z regulaminem.

Tyle o bogatym kalendarzu wydarzeń kulturalnych zaplanowanych do końca wakacji Rybniku.

Szczegóły wydarzeń w harmonogramie imprez:

31 lipca, sobota, godz. 16.30
Park przy Bazylice
Rodzinna Strefa Sztuki i Relaksu – koncert uczestników zajęć gitarowych Karola Husaka
Artyści, animatorzy i instruktorzy DK Boguszowice zapraszają na animacje, warsztaty i zabawy w towarzystwie muzyki na żywo.

31 lipca, sobota, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Rynek Pełen Muzyki
Koncert zespołów Fuzja i The Ferrules

31 lipca, sobota, godz. 19.00
Zespół szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Silent Disco
Impreza taneczna, podczas której uczestnicy bawią się przy muzyce w specjalnych słuchawkach

1 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Rynek Pełen Muzyki
Koncert zespołu Lotharsi

1 sierpnia, niedziela, godz. 16.30
Park przy Bazylice
Rodzinna Strefa Sztuki i Relaksu – bal przebierańców, animacje dla dzieci oraz koncert Orkiestry Dętej KWK Jankowice.
Artyści, animatorzy i instruktorzy DK Boguszowice zapraszają na animacje, warsztaty i zabawy w towarzystwie muzyki na żywo.

7 sierpnia, sobota, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert duetu muzycznego Virginia i Waldek.

7 sierpnia, sobota, godz. 19.00
Zespół szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Silent Disco
Impreza taneczna, podczas której uczestnicy bawią się przy muzyce w specjalnych słuchawkach

6-8 sierpnia, piątek-niedziela, godz. 15.00
Kampus, ul. Rudzka 13
Row Car Show
Impreza integracyjna skierowana do wszystkich miłośników motoryzacji, a przede wszystkim tuningu.
W programie m.in.: pokaz samochodów, zlot food trucków, animacje, zabawy i konkursy.

8 sierpnia, niedziela, godz. 15.00
Politechnika Śląska, ul. Kościuszki 54
Rybnickie zjednoczenie z Ignacym
Spacer z Małgorzatą Płoszaj po centrum Rybnika.

8 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert zespołu “The Silesian Jazz Daughters”

8 sierpnia, niedziela, godz. 20.00
Zespół Szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Letnie Kino Plenerowe
Projekcja trzech filmów krótkometrażowych o tematyce śląskiej z prelekcją dr Jacka Kurka.

13 sierpnia, piątek, godz. 21.00
Zespół Szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Kino Tarantino – Kill Bill II
Projekcja filmu Quentina Tarantino w ramach letniego kina plenerowego.

14 sierpnia, sobota, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert zespołu “Rekiny z Nacyny”.

14 sierpnia, sobota, godz. 19.00
Zespół szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Silent Disco
Impreza taneczna, podczas której uczestnicy bawią się przy muzyce w specjalnych słuchawkach.

15 sierpnia, niedziela, godz.15.00
Kampus, ul. Rudzka 13
Dźwięki wolności
Wydarzenie plenerowe z okazji 100-lecia Powstań Śląskich. W programie: koncerty Chwili Nieuwagi oraz artystów Stowarzyszenia Słowem w Twarz z zespołem Piotra Tłustochowicza, z udziałem gości specjalnych: Katarzyny Cerekwickiej i Marcina Sójki , w planie wydarzenia animacje dla dzieci, pokazy grupy historycznych i militarnych, strefa gastronomiczna i wiele innych atrakcji.

15 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert zespołu „Kapela Ujki”

21 sierpnia, sobota, godz. 17.00
Kampus, ul. Rudzka 13
XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego i IV Rybnicki Festiwal Dobrego Piwa
Parada Nowoorleańska – zbiórka na parkingu przy ul. Kotucza i przemarsz aleją parkową pod estradę na Kampusie oraz koncerty zespołów: Racing Swing Team, South Silesian Brass Band & Joanna Czajkowska

21 sierpnia, sobota, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert zespołu „Dechowka Rybniczanka”

21 sierpnia, sobota, godz. 21.00
Rybnicki Rynek
Salsoteka – Klub Disco Latino
Impreza taneczna, podczas której uczestnicy bawią się w rytm salsy.

21 sierpnia, sobota, godz. 21.00
Teatr Ziemi Rybnickiej, Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1
Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego – Jam Session.

22 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego i IV Rybnicki Festiwal Dobrego Piwa
Kampus, ul. Rudzka 13
Koncerty zespołów: Kraków Street Band, Krystyna Durys Band. Festiwalowi jazzu towarzyszyć będzie IV Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych i strefa food trucków

22 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert zespołu „Fuzja”

28 sierpnia, sobota, godz. 12.00
Kampus, ul. Rudzka 13
Letnia Majówka

28 sierpnia, sobota, godz. 16.30
Park przy Bazylice
Rodzinna Strefa Sztuki i Relaksu – targowisko sztuki i rękodzieła oraz warsztaty dla dzieci
Artyści, animatorzy i instruktorzy DK Boguszowice zapraszają na warsztaty i zabawy oraz atrakcje lokalnego rękodzieła

28 sierpnia, sobota, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert Joanny Skowyry Quartet

29 sierpnia, niedziela, godz. 12.00
Kampus, ul. Rudzka 13
Letnia Majówka

29 sierpnia, niedziela, godz. 16.30
Park przy Bazylice
Rodzinna Strefa Sztuki i Relaksu – muzyka i malowanie na sztalugach
Artyści, animatorzy i instruktorzy DK Boguszowice zapraszają na animacje, warsztaty i zabawy w towarzystwie muzyki na żywo.

29 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
Rybnicki Rynek
Muzyczne Wakacje z Domem Kultury Niedobczyce
Koncert zespołu „Wagant”

Każda sobota i niedziela wakacji, od godz.12.00
Zespół szpitalny Juliusz, ul. Klasztorna 3
Zielony ogródek letni

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj