Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marek Wójcik: Na rozpatrzenie czeka 50 tysięcy wniosków pobytowych cudzoziemców

Facebook Twitter

Drzwi, łączące Urząd Wojewódzki i Marszałkowski znów od kilku tygodni są otwarte. Nie ma presji, wrogości, jest współpraca - mówi o urzędach na szczeblu wojewódzkim Marek Wójcik, nowy wojewoda śląski.

Marek Wójcik , wojewoda śląski

Nowy wojewoda, nowe porządki. Od miesiąca Śląskim Urzędem Wojewódzkim kieruje Marek Wójcik były poseł czterech kadencji

Zapowiedział on w porannej rozmowie w Radio 90 sporo zmian organizacyjnych w urzędzie. To między innymi sprawa przyspieszenia obsługi klientów. Od dwóch lat na rozpatrzenie czeka 50 tysięcy wniosków pobytowych cudzoziemców:

Marek Wójcik: Takim przykładem jest kwestia obsługi cudzoziemców, a to jest jedno z zadań Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i wszystkich urzędów wojewódzkich w Polsce. Okazało się, że w moim Urzędzie Wojewódzkim leży 50 tysięcy wniosków pobytowych cudzoziemców, które czekają na rozpatrzenie. My dziś rozpatrujemy wnioski pobytowe z 2022 roku, więc to jest sytuacja bardzo trudna z perspektywy tych osób, które złożyły te wnioski oraz osób, w otoczeniu których one funkcjonują, na przykład pracodawców. Oznacza to, że nie mogą jechać na przykład na konferencję zagraniczną, nie mogą opuścić Polski, nie mogą się rozwijać.

Drzwi wewnątrz gmachu nie będą już zamknięte. Tak jak to bywało w ostatnich latach, gdy poruszanie się pomiędzy funkcjonującym w budynku Urzędem Marszałkowskim, a Urzędem Wojewódzkim było niemożliwe:

Marek Wójcik: Na to mi zwrócił uwagę jeden z urzędników w zeszłym tygodniu – i być może było tak normalnie – te drzwi były cały czas zamknięte, a teraz są od kilku tygodni otwarte i tak można normalnie się poruszać, rozmawiać, nie ma problemu, presji, wrogości. I to jest bardzo ważne, dlatego że mi zależy na dobrych relacjach z samorządowcami, zależy mi na dobrej relacji z marszałkiem, wspólnie organizujemy różnego rodzaju przedsięwzięcia.

Zmiany to nie tylko reorganizacja pracy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale również pożegnania ze stanowiskami. Odwołana została nowa kurator Oświaty Urszula Bauer, wkrótce zmian należy spodziewać się na innych stanowiskach.

A cala rozmowa Arkadiusza Żabki do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024