Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: wiosna w Rybniku

Facebook Twitter

Wiosna w Rybniku. Sprawdzamy miejsca na plenerowe wycieczki i spacery. Czy wiecie, że w Kamieniu jest tor ninja, a na stawie Paruszowiec molo? Czy znacie ogromny plac zabaw przy kopalni w Niewiadomiu? Czy wiecie, że jest w Rybniku miejsce na rolki? Czas na Twoją Miejscowość, czas na wiosenny Rybnik.

Czas na Twoją Miejscowość: wiosna w Rybniku

Wiosna w Rybniku. Rybnickie Bulwary

Bulwary w Rybniku to ścieżka dla pieszych i rowerzystów biegnąca wzdłuż rzeki Nacyny. Są one głównym elementem rybnickich tras rowerowych. Pomysł stworzenia drogi rowerowej nad rzeką pojawił się w Rybniku w 2015 roku, tego czasu bulwary stopniowo rozwijały się. W 2017 roku oddano do użytku odcinek wzdłuż Nacyny od mostu na ul. Raciborskiej aż do ulicy Rudzkiej.

Długość całkowita bulwarów to w tej chwili 2,5 km, z czego nowo powstała część, czyli łącznik Rudzka – Wierzbowa to 1,4 km. Droga o szerokości 4 metrów wykonana jest z nawierzchni bitumicznej. Wzdłuż całej trasy zamontowanych zostało 14 ławek i stojaków rowerowych oraz 75 punktów oświetleniowych.

– mówili wówczas urzędnicy, chwaląc się także przejazdem pod ulicą Kotucza. Tam zainstalowano pierwszy w mieście licznik rowerowy, który rejestruje rowerzystów, pozwala to określić popularność bulwarów.

Czas na Twoją Miejscowość: wiosna w Rybniku

Licznik na bulwarach, obok ulicy Kotucza

Ostatnim oddanym odcinkiem jest fragment bulwarów od ulicy Górnośląskiej w Niedobczycach do Przyjemnej w Niewiadomiu. To trasa licząca 2 km.

Bulwary nad Nacyną między Niedobczycami a Niewiadomiem

Zobacz wszystkie trasy rowerowe w Rybniku TUTAJ!

Wiosna w Rybniku. Paruszowiec: tężnia, tor rolkowy, staw z molo

Niektórzy mówią, że nad stawem w dzielnicy Paruszowiec można znaleźć mazurski klimat. Jest tam małe molo z ławkami, gdzie można posiedzieć nad wodą.

Molo na Paruszowcu

Na Paruszowcu stoi tężnia solankowa, to drewniana konstrukcja z solanką z Zabłocia, jeszcze nie działa, jak słyszymy w Urzędzie Miasta w Rybniku ma ruszyć w majówkę, chyba, że wiosna wybuchnie na całego, to wówczas tęznia na Paruszowcu ruszy w kwietniu. Obok tężni w 2022 roku przygotowano miejsce do plenerowych koncertów. Widownię przygotowano na betonowych schodach, które otaczały dawny basen.

Tężnia w dzielnicy Paruszowiec

W sąsiedztwie tężni znajduje się plenerowa biblioteczka, stoły do gier planszowych, czy mały plac zabaw z przeszkodami i parkiem linowym dla małych dzieci. Miłośnikom aktywnego wypoczynku polecane jest odwiedzenie toru rolkowego w Rybniku- Paruszowcu, jeżdżą tam zarówno maluchy jak i starsi amatorzy rolek i wrotek.

Czas na Twoją Miejscowość: wiosna w Rybniku

Tor rolkowy na Paruszowcu

Wiosna w Rybniku. Ośrodek MOSiRu w Kamieniu

Ośrodek w Kamieniu otwarto 21 lipca w 1967 roku, na otwarciu zjawiło się 10 tysięcy osób. To było miejsce dla całych rodzin, bardzo popularne, od początku, co lato kąpielisko tętniło życiem i przyciągało mieszkańców. Na terenie kąpieliska działało pole campingowe, można więc było zostać na dłużej. Kąpielisko w Kamieniu oddano po remoncie w 2019 roku, nie ma tam już basenu a staw kąpielowy z piaszczystą plażą. Wokół znajdują się podesty widokowe i ścieżki spacerowe.

Ośrodek w Kamieniu

W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się wodny plac zabaw, znany jako Pluskadełko, to miejsce z sikawkami i wodotryskami dla małych dzieci, jest ogrodzone i bezpieczne. Na terenie ośrodka MOSiR-u jest też plac zabaw, liczne boiska i inne obiekty sportowe.

Dla sympatyków piłki nożnej to miejsce kojarzone przede wszystkim z organizowanymi przed wielu laty zgrupowaniami piłkarskiej kadry Polski. To tu formy przed najważniejszymi meczami szukali tacy zawodnicy jak Lato, Szarmach, Lubański, Boniek, czyli zawodnicy słynnej drużyny “Orłów Górskiego”. Reprezentacja przyjechała do Kamienia po raz pierwszy w 1973 roku, kiedy to tego typu miejsc w Polsce było mało. Dzisiaj również jest to miejsce treningów różnych drużyn piłkarskich,  bo w Kamieniu wciąż inwestuje się w infrastrukturę sportową.

W ramach projektu “Kamień – Reaktywacja” z budżetu obywatelskiego w tym roku powstały nowe atrakcje na terenie Kamienia.

Tor do uprawiania sportów ekstremalnych typu Ninja Warior, strefa zabaw dla dzieci wokół istniejącego wodnego placu zabaw. 35 ha dla małych, dużych, silnych i słabych, na zdrowe zmęczenie, na wyciszenie się i na naładowania baterii w przepięknych okolicznościach przyrody.

– tak opisywali reaktywację Kamienia twórcy projektu BO.  Tor oddano do użytku 1 marca.

Po próbnym rozruchu jest już także tężnia solankowa w Kamieniu, jej otwarcie planowane jest na początek kwietnia, czyli już niebawem. Na razie jest ogrodzona i wiszą tabliczki WSTĘP WZBRONIONY. Jest bardzo duża.

Tężnia w Kamieniu ma być otwarta na początku kwietnia

Tor ninja w Kamieniu, już działa

Działa już tor OCR czyli urządzenia Ninja Warior. To 12 urządzeń. Na torze ninja ćwiczą już pierwsi chętni:

Wiosna w Rybniku. Niewiadom: plac zabaw przy kopalni Ignacy

Plac zabaw przy kopalni Ignacy w Niewiadomiu to jedno z największych i najnowocześniejszych tego typu miejsc w regionie. Na terenie przy Zabytkowej Kopalni Ignacy znajduje się wiele więcej niż tylko budynki starej kopalni, jest to bowiem obszerny kompleks rekreacyjny dla rodzin. Są trampoliny i pajęczyny do wspinaczki, ogrodzone miejsce z huśtawkami.

Czy mieszkańcom podoba się to miejsce? Posłuchajcie:

Plac zabaw w Niewiadomiu

Przy kopalni jest również ogród doświadczeń, gdzie najmłodsi mogą skorzystać z urządzeń i dowiedzieć się naukowych ciekawostek. Jest też przestrzeń do pikników, liczne stoły i ławki.

Wiosna w Rybniku. 21 marca

Na terenie Parku nad Nacyną pytaliśmy mieszkańców jakie miejsca wybierają na spacery:

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj