Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy jesteś za przystąpieniem do czynnej akcji strajkowej? Referendum w kopalniach PGG [WIDEO]

Facebook Twitter

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa referendum strajkowe. Od środy (12.01.) rana do czwartku (13.01.) górnicy odpowiadają na pytanie czy są za przystąpieniem do czynnej akcji strajkowej. Przypomnijmy: związkowcy żądają między innymi rekompensat dla pracowników za okres od września do grudnia w związku ze wzmożoną pracą i dodatkowym wydobyciem w weekendy.

Górnicy chcą też wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 złotych, dziś to 7829 złote.

W kopalni Rydułtowy był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z górnikami, posłuchaj co mu powiedzieli:

Wczoraj (11.01.) we wszystkich kopalniach PGG odbyły się masówki.

Do północy trwać będzie głosowanie

– mówi Piotr Glenc, przewodniczący Solidarności w KWK Rydułtowy.

Piotr Glenc: Frekwencja, planujemy, że będzie duża, bo zainteresowanie załogi jest spore. Żyjemy nadzieją, że zarząd wraz z właścicielem przyjmą nasze postulaty, naszą rację i zostanie wypłacone to o co zabiegamy, czyli „jednorazówka” i wyrównanie płacy średniej do kwoty 8200 złotych. Od dłuższego czasu, jeśli chodzi o płace, jesteśmy traktowani przez pracodawce po macoszemu. Pora upomnieć się, a aura nam sprzyja, więc realizujemy rozpisany scenariusz akcji. Jeśli rozmowy się nie powiodą, od poniedziałku dalsza blokada wysyłki węgla. To jest koronny argument, jeśli się strajkuje to nie dostaje się wypłaty i luzie tu mają obawy. My tłumaczymy, że strajk to jest ostateczność.

Piotr Glenc, przewodniczący Solidarności w KWK Rydułtowy

Na dziś (12.01.) zaplanowano kolejne rozmowy związkowców z zarządem spółki. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, w najbliższy poniedziałek (17.01.) ma rozpocząć się bezterminowa blokada wysyłki węgla z kopalń do elektrowni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj