Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy kierowcy autobusów pomagają pasażerom niepełnosprawnym?

Facebook Twitter

Kierowcy mają obowiązek obsługiwać pasażerów niepełnosprawnych. Niestety zdarza się, że niepełnosprawni pasażerowie zdani są sami na siebie. Platforma najazdowa, która ułatwia wjechanie wózkiem inwalidzkim do pojazdu często obsługiwana jest przez pasażerów.

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Niestety kierowca czeka, aż my pasażerowie z dziećmi niepełnosprawnymi sami to zrobimy. Ja to obserwowałem na pętli w Boguszowicach, jeżeli sam sobie tego najazdu nie otworzysz to kierowca odjedzie. Znowu jak kiedyś otworzyłem najazd, a nie zamknąłem, to było oburzenie, że tego nie zamknąłem. Z tego co ja wiem to kierowca jest odpowiedzialny za cały autobus – od zderzaka do zderzaka i jest to jego obowiązek, a to wygląda jak wygląda.

Łukasz Kosobucki dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku potwierdza, że obsługa najazdów dla niepełnosprawnych pasażerów leży w obowiązkach kierowców autobusów:

Za moich czasów nie było skargi na to. Kierowcy powinni się stosować, wyjść i rozłożyć taką platformę.

Radio 90: Jest to trochę kłopotliwe, ile to zajmuje czasu?

Zajmie to minutę do dwóch minut.

Radio 90: Każdy kierowca powinien do tego się stosować?

Tak, musi się stosować.

Zarząd Transportu Zbiorowego prosi pasażerów, aby o wszelkich tego typu nieprawidłowościach informowali ZTZ. Wówczas na kierowców będą nakładane kary.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022