Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Racibórz wprowadzi na terenie miasta park kulturowy?

Facebook Twitter

Trwają rozmowy na ten temat. Na obszarze parku kulturowego mogą być ustanowione zakazy i ograniczenia dotyczące m. in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. Czy Racibórz jest zaśmiecony reklamami?

 Nie chciałbym używać tak mocnych słów – mówi Radiu 90 Michał Fita, wiceprezydent Raciborza i dodaje: Pewne uregulowania w tej kwestii się przydadzą:

Chcielibyśmy uporządkować, nadać pewien sznyt, pierwsze spotkanie, pierwsze rozmowy, nakreślenie czym jest park kulturowy; kolejnym etapem będą pewnie jakieś konsultacje, które chcielibyśmy przeprowadzić z lokalnymi przedsiębiorcami…

Radio 90: …Bo to ich reklamy wiszą przede wszystkim na budynkach…

Tak, ale park kulturowy to nie tylko kwestia reklam, ale też zagospodarowania przestrzeni, nadanie pewnego ładu architektonicznego. Na razie jesteśmy na takim etapie przygotowania ogólnikowych założeń, tak by to centrum miasta stało się przyjemniejsze, aby stało się atrakcyjne.

Intencja jest taka, by chronić i eksponować to co najbardziej wartościowe z punktu widzenia dorobku historycznego, architektonicznego i urbanistycznego miasta. Chodzi o kompleksowe zagospodarowanie centrum – dodaje Fita. Wszystko musi być poprzedzone planami i konsultacjami miejskimi, na koniec zielone światło muszą dać radni, w postaci uchwały.

Oczywiście musi się to zakończyć uchwałą przyjętą przez Radę Miasta, poza lokalnymi przedsiębiorcami, tym środowiskiem, z którym chcemy konsultować są oczywiście radni miejscy. Wiem, że jest taka wola wśród radnych, aby właśnie w tym kierunku podążać.

Zgodnie ze wstępną propozycją park kulturowy w Raciborzu miałby zostać utworzony na obszarze Śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki.

Co sądzicie o porządku w centrum Raciborza? Z czym należy zrobić porządek na początek? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022