Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park Kulturowy w Rybniku przegłosowany. Centrum pod specjalnym nadzorem

Facebook Twitter

Park Kulturowy w Rybniku od 1 czerwca. Centrum miasta zostanie objęte specjalną ochroną. Już teraz przedsiębiorcy powoli dostosowują się do nowych zapisów.

Park Kulturowy w Rybniku

Park Kulturowy w Rybniku od 1 czerwca stanie się faktem. Uchwałę w tej sprawie podjęli rybniccy radni na wczorajszej sesji (22.02.).

To forma ochrony zabytków, obejmująca różnorodną przestrzeń: zabytki, budynki współczesne, zieleń. Park kulturowy chroni całą tę przestrzeń, cenną dla mieszkańców, wprowadza w niej ład przestrzenny. Do zmian miasto szykuje się od 2015 roku. W ciągu tego okresu przeprowadzono dyskusję w wielu formach. Było 100 dni spotkań, dyskusji, panelów i spacerów z różnymi mieszkańcami. Zebrano ponad 1200 ankiet od mieszkańców. W ramach konsultacji projektu uchwały wpłynęło 12 uwag, z których część dotyczyła terminu wprowadzenia zasad dotyczących parku. Nie było uwag przeciwko samej idei. Park Kulturowy wprowadza zapisy dotyczące reklam, są takie same dla budynków współczesnych i zabytkowych, premiuje lokalnych przedsiębiorców. Park kulturowy kończy dziki handel, np. z samochodów, przyczep. Pozwala na handel na terenie targowiska, czyli w wyznaczonym miejscu, na określonych zasadach.

Jak podkreślają w urzędzie wprowadzenie parku kulturowego tak naprawdę oznacza mniejsze koszty dla przedsiębiorców.

Bo jeżeli dziś ktoś ma swój sklep, czy restaurację obwieszoną jakimiś szyldami, czy banerami, to w przyszłości chodzi o to, że tego wszystkiego ma mieć mniej, czyli ponosi mniejszy koszt oznakowania sklepu. Park kulturowy nie wymaga drogich szyldów kutych czy dębowych. Nazwę sklepu można zrobić choćby malowanymi literami na elewacji budynku

argumentuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Od czasu, kiedy rozpoczęła się dyskusja o parku, już kilkunastu właścicieli rybnickich lokali zgłosiło się do konserwatora z pytaniem o szyldy, czy witryny.  Efekty tych zapytań już widać na terenie Rybnika.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj