Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park Kulturowy w Rybniku stanie się faktem? W czwartek głosowanie radnych

Facebook Twitter

Park Kulturowy w Rybniku może zostać utworzony już 1 czerwca tego roku. Warunek? Uchwałę w tej sprawie w czasie czwartkowej sesji muszą przyjąć radni.

park kulturowy, Park Kulturowy w Rybniku

Park Kulturowy w Rybniku stanie się faktem? W czwartek (22.02), w czasie kolejnej sesji Rady Miasta w Rybniku, radni dyskutować będą nad przyjęcie uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego pod nazwą „Centrum Starego Rybnika” na obszarze części śródmieścia. Przygotowanie projektu uchwały poprzedziły konsultacje społeczne, która łącznie trwały 100 dni, a w pierwszych dniach lutego można było także przez kilkanaście dni zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały. Tych wpłynęło do urzędu łącznie 12.

Wcześniej, bo w zasadzie od połowy 2023 roku w mieście trwała kampania informacyjna nt. Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika.

Kampania oparta była na spotkaniach, warsztatach, spacerach z mieszkańcami, przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji, organizacji pozarządowych i lokalnymi liderami. W jej ramach została wydana broszura informacyjna oraz mapa poglądowa przyszłego parku. Jej istotnym elementem były także ankiety, które pomagały zbierać społeczne komentarze o projekcie parku kulturowego. Zebraliśmy 1274 ankiety

-informuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Przypomnijmy, że parku kulturowy jest jedną z pięciu form prawnej ochrony zabytków, które obowiązują w naszym kraju. Podstawową formą jest oczywiście indywidualny wpis do rejestru zabytków, natomiast park kulturowy jest formą obszarową, chroniącą obszar mający historyczny rodowód, na którym nie muszą się znajdować tylko obiekty zabytkowe, ale również układ zieleni, przyroda oraz współczesne budynki i obiekty. Na podstawie uchwały o Parku Kulturowym właściciele kamienic muszą np. uzgadniać z urzędnikami ich kolorystykę, wygląd witryn, zobowiązani są do demontażu reklam zewnętrznych. Ograniczenia dotyczą także ekspozycji zewnętrznych – w tym w szczególności ogródków gastronomicznych.

Jeśli zapisy uchwały jutro zostaną przegłosowane, to termin utworzenia parku kulturowego w Rybniku ustalono na 1 czerwca 2024 rok.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj