Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dentysta dla zarażonych na COVID-19

Facebook Twitter

Nie ma dentobusu, ale jest gabinet, który udziela porad stomatologicznych osobom zakażonym COVID-19 lub podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Dotyczy to mieszkańców całego naszego województwa.

fot.StockSnap/pixabay

To gabinet, który mieści się w Poradni Ogólnostomatologicznej numer 1 w Gliwicach przy ulicy Gwiazdy Polarnej 50. Osoby na kwarantannie czy w izolacji najpierw powinny zadzwonić:

Lekarz stomatolog, który zna sytuację pacjenta, będzie mógł choćby wypisać antybiotyk lub w jakikolwiek inny sposób, poprzez e-wizytę wesprzeć pacjenta i pomóc w przypadku silnego bólu. Po zakończeniu kwarantanny, pacjent będzie mógł udać się na wizytę, może na bardziej inwazyjny zabieg. Prosimy pacjentów żeby zadzwonili pod wskazany numer telefonu i zapytali jak powinni sobie pomóc doraźnie. Niekoniecznie będzie to możliwość od razu oczywistej wizyty, najpierw jest konieczna konsultacja z lekarzem przez telefon.

-mówi Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Radio 90: Dlaczego w naszym województwie nie jeździ dentobus?

Personel, który miałby obsługiwać dentobus, który miałby dojeżdżać do osób w kwarantannie to była decyzja wspólna – zarówno NFZ, który ma sfinansować to świadczenie jak i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w porozumieniu z odłamem stomatologicznym Śląskiej Izby Lekarskiej. Niestety nie udało się na ten moment znaleźć personelu medycznego, który chciałby się podjąć takiego działania w dentobusie. Dlatego cieszymy się, że poradnia w Gliwicach zdecydowała się przyjmować pacjentów, nie tylko wspierać ich teleporadą ale i wizytami osobistymi.

Do wizyty osobistej może dojść jednak w nagłych przypadkach, zawsze po wyrażeniu zgody przez sanepid. Powtórzmy: będąc na kwarantannie nie możemy samodzielnie opuszczać domu. Dlatego, jeśli boli nas ząb, najpierw wykonajmy telefon:

Być może ta przypadłość albo silny ból, będzie mogła być zabezpieczona podczas telewiztyty, której nie należy unikać, by przede wszystkim zapewnić sobie i personelowi medycznemu bezpieczeństwo.

Numer telefonu do stomatologa zajmującego się chorymi na COVID-19 można znaleźć na stronie internetowej śląskiego oddziału NFZ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj