Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Diecezja wydała oświadczenie w sprawie biskupa

Facebook Twitter

W mediach pojawiły się oskarżenia przeciwko emerytowanemu biskupowi diecezji bielsko-żywieckiej. Zdaniem publicystów Gazety Wyborczej, były zwierzchnik diecezji miał dopuścić się zaniedbań w temacie zwalczania pedofilii w kościele.

Biskup Tadeusz Rakoczy

Do biskupa miała zgłosić się molestowana przez księdza osoba. Mimo dwukrotnego spotkania z hierarchą, ten nie podjął żadnych kroków w celu wyjaśnienia sprawy i ukarania duchownego. Zareagował dopiero bp Roman Pindel, następca bpa Rakoczego w diecezji bielsko-żywieckiej.
Oskarżenia kierowane w kierunku byłego zwierzchnika diecezji poskutkowały wydaniem przez nią oświadczenia. Poniżej jej treść:

Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego.

Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita.

Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

Ksiądz Klaudiusz Dziki

Kuria Diecezjalna
Ul. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: delegat@kuria.bielsko.pl
Telefon: +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej.

Ks. Mateusz Kierczak
Dyrektor Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2020