Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drzewa w Czerwionce-Leszczynach znów są chore. Trzeba się nimi zająć

Facebook Twitter

Na pniach kasztanowców po raz kolejny pojawiły się więc specjalne pasy folii. Od kilku lat gmina w ten sposób walczy ze szkodnikiem- szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Zabezpieczono 76 drzew przy ulicach Kościuszki i Głowackiego, a także w parku przy ul. Parkowej, przy ulicy Markwioka w dzielnicy Dębieńsko oraz przy ul. Ligonia w Leszczynach.

fot. PublicDomainPictures/ pixabay.com

Jedne z najpiękniejszych drzew, z dekoracyjnym kształtem korony, dużymi liści oraz efektownymi, kremowymi kwiatostanami narażone są na działania niepozornego, choć niezwykle groźnego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka.

Szrotówek jest bardzo groźnym szkodnikiem. Składając jaja w liściach kasztanowców prowadzi do ich przedwczesnego usychania i opadania, a nawet może doprowadzić do całkowitej śmierci kasztanowca. Bez naszej pomocy natura sama sobie nie poradzi. Konieczne było podjęcie kompleksowych działań w celu ratowania osłabionych przez szkodnika kasztanowców – wyjaśniają pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Akcję zakładania opasek feromonowych na pniach drzew Gmina prowadzi z dobrymi skutkami już od ośmiu lat. Larwy szrotówka zimują w ziemi, do korony drzewa wędrują po pniu, dlatego lepowa opaska doskonale się sprawdza w walce ze szkodnikiem. Opaski montuje się na pniach drzew dwa razy w ciągu sezonu. Przez ten czas powinny wyłapać większość larw. Zostaną zdjęte w listopadzie, a następnie bezpiecznie zniszczone.

Tegoroczna akcja kosztuje ok. 15 tys. zł, jest finansowana z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj