Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Walentynkowa zbiórka dla psów i kotów w Czerwionce-Leszczynach. Co jest potrzebne?

Facebook Twitter

Walentynkowa zbiórka dla psów i kotów w Czerwionce-Leszczynach. Już po raz szósty organizowana jest akcja pomocy bezdomnym psom i kotom. Lista potrzeb jest ogromna. Ty też możesz się przyłączyć.

zbiórka dla psów i kotów w Czerwionce-Leszczynach

Przede wszystkim karma dla psów i kotów, ale też obroże, smycze, środki czystości – lista potrzeb jest naprawdę długa. W gminie Czerwionka-Leszczyny dokładnie dziś, czyli w Walentynki, rusza już po raz szósty akcja na rzecz bezdomnych zwierząt „Walentynkowe serce dla zwierzaków”. O pomoc proszeni są mieszkańcy, urzędnicy, organizacje, a także szkoły i przedszkola. W akcję zainicjowaną przez Urząd Gminy włączyli się wolontariusze. – Potrzeby są ogromne – mówi Sabina Laskowska, wolontariuszka.

Sabina Laskowska: Karma, obroże, smycze, środki na odrobaczenie i wszelkiego typu produkty, które  są związane z zwierzętami wolnożyjącymi i bezdomnymi.

Zbiórka realizowana jest w porozumieniu z Fundacją Jestem Głosem Tych co nie Mówią, która w ostatnich latach przeprowadziła na terenie gminy kilka głośnych interwencji odbierając skrajnie zaniedbane psy ich właścicielom. Prezesem Fundacji Ireneusz Piontek prowadzi także przy jednej z gminnych jednostek punkt przetrzymań bezdomnych czy zagubionych zwierzaków. Jego telefon praktycznie nie milknie, a problemów jest sporo.

Ireneusz Piontek: W pierwszej kolejności mierzymy się z problemami finansowymi. Potrzebny nam każdy grosz na opłacenie faktur u weterynarza, na leczenie tych zwierząt, które są czasami po wypadkach, schorowane. W drugiej kolejności to jest karma dobrej jakości, bo te zwierzęta muszą jeść dobrej jakości karmę, żeby dojść do siebie. I bardzo ważna sprawa – domy tymczasowe, bez których my nie funkcjonujemy. Domy są potrzebne na rekonwalescencje tych zwierząt, żeby potem mogły iść do adopcji.

Zbiórka dla psów i kotów w Czerwionce-Leszczynach – już po raz szósty

Oprócz zbiórki karmy, ważnym elementem akcji jest także edukacja…. – Wciąż niestety mamy do czynienia z przypadkami znęcania się nad zwierzętami – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny oraz pomysłodawczyni zbiórki…

Hanna Piórecka-Nowak: Jak podkreślają wolontariusze te działania, podobnie jak edukacja są cały czas potrzebne, bo wciąż ogromnym problemem jest znęcanie się nad zwierzętami, głodzenie ich, niechęć do udzielania pomocy w chorobie, czy skazywanie na śmierć w męczarniach. To dotyczy nie tylko naszych zwierząt domowych, ale  także gospodarskich.

Prezenty dla potrzebujących zwierzaków można składać w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (ul. Parkowa 9, w godz. pracy Urzędu) oraz w ZDISK-u (ul. Polna 6, portiernia, czynne codziennie przez całą dobę) od 14 lutego do 15 marca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024