Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiórka odpadów w Czerwionce-Leszczynach. Sadzonka róży czy malin za baterie

Facebook Twitter

Zbiórka odpadów w Czerwionce-Leszczynach rozpoczyna się 5 kwietnia. Wystarczy przynieść do wyznaczonego punktu 10 km makulatury czy elektrośmieci, a w zamian dostaniesz... sadzonkę róży albo borówki.

Zbiórka odpadów w Czerwionce-Leszczynach
fot.INESby/ pixabay.com

Zbiórka odpadów w Czerwionce-Leszczynach. Przyłączysz się?

Sadzonki za odpady. Czerwionka-Leszczyny zachęca do ekologicznych działań. Za minimum 10 kg makulatury, 10 kg elektrośmieci lub 10 kg szkła oddanych w PSZOK-u będzie można otrzymać wybraną sadzonkę: róży lub krzewu owocowego. Obowiązuje limit: jedna sadzonka na jedno gospodarstwo domowe. Łącznie przygotowano 300 roślin. Akcja rusza w najbliższy piątek (5.04.) i potrwa do wyczerpania zapasów. Jakie odpady w ramach poszczególnych frakcji będzie można przynieść?

Podobne działania Gmina prowadziła już w poprzednich latach i cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Akcja jest świetną okazją, aby pozbyć się zalegających w naszych domach starych gazet, niepotrzebnych, zniszczonych wyrobów papierniczych czy czystej i suchej tektury. Każdego roku na świecie zużywane są setki milionów ton papieru, dlatego tak istotną kwestią jest jego recykling. Mimo ery internetu, zapotrzebowanie na papier wciąż rośnie, a drzew ubywa. Warto również oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ułatwi to poddanie go procesom odzysku, w tym recyklingu. W ten sposób można odzyskać metale tj.: żelazo, miedź. ołów, cynk, jak również tworzywa sztuczne. Właściwie postępując z elektrośmieciami zapobiegamy przedostawaniu się substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich do środowiska. Stale zwracamy uwagę, że naszymi codziennymi wyborami, możemy pomóc planecie. Podobnie jest z tą akcją, która wpisuje się w realizację ważnych celów ekologicznych, a dodatkowo mieszkaniec zyskuje tu ekologiczny upominek

– mówią organizatorzy akcji.

Zbiórka odpadów w Czerwionce-Leszczynach: Wymień makulaturę na maliny

W tym roku dla osób, które przyniosą do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych 10 kg makulatury lub 10 kg elektrośmieci lub 10 kg szkła przygotowano sadzonki róż lub krzewów owocowych: maliny lub borówki. Obowiązuje limit: jedna sadzonka na jedno gospodarstwo domowe. Łącznie przygotowano 300 sadzonek. Akcja rusza w najbliższy piątek (5 kwietnia) i potrwa do wyczerpania zapasów.

*Makulatura – czyli opakowania z papieru (torby, worki, pudełka), kartony, tektura, gazety, czasopisma, katalogi, prospekty reklamy, ulotki, papier szkolny, biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki bez foliowych okładek, papier pakowy, koperty.

**Elektrośmieci – czyli zużyte lub nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne pochodzące z gospodarstw domowych: komputery, drukarki, skanery, wszelki sprzęt AGD (pralki, suszarki, lodówki, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery itp), telewizory, odbiorniki radiowe, telefony komórkowe, żyrandole, kable itp.

***Szkło – butelki i słoiki oraz inne szklane opakowania, szklane opakowania po lekach

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024