Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Dawcy Szpiku w Żorach. Przyjdź się zarejestrować w bazie DKMS

Facebook Twitter

Zgłoś się i uratuj komuś życie! Żory zapraszają w sobotę (8.02.) na Dzień Dawcy Szpiku.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację DKMS oraz Miejski Ośrodek Kultury. Do bazy dawców szpiku będzie można zapisać się w godzinach od 10.00 do 20.00 w siedzibie Domu Kultury przy ul. Dolne Przedmieście 1.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Zostając dawcą szpiku kostnego dajemy choremu najcenniejszy dar – szansę by żyć. Na taką szansę czeka wiele osób w Polsce i na całym świecie, w tym 6-letnia Madzia Małyniuk, która walczy z ostrą białaczką limfo blastyczną. To właśnie dla Madzi, ale także innych potrzebujących osób w naszym mieście organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Jak wygląda proces rejestracji? Zajmuje to tylko chwilę! Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz z danymi osobowymi, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość do Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych. Proces trwa ok. 2-3 miesiące. Zarejestrować się możesz przez internet lub podczas licznych akcji rejestracyjnych, takich ja ta organizowana w Żorach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj