Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. W Rybniku ważna konferencja „Za ścianą”

Facebook Twitter

Rocznie ok. 200 tys. osób w Polsce pada ofiarą przemocy, większość stanowią kobiety. Są nagabywane, poklepywane, bite, poniżane, gwałcone, molestowane. Do tego dochodzi przemoc psychiczna i ekonomiczna.

przemocy wobec kobiet

Dzień przeciwdziałania przemocy wobec kobiet

Dane, które publikują organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą kierowaną do kobiet są jeszcze bardzie dramatyczne: w nich liczba ofiar przemocy rośnie do 800 tysięcy. W sobotę (25.11.) w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy w rybnickiej bibliotece odbędzie się konferencja „Za ścianą”, w czasie której poruszony zostanie ten temat:

Lucyna Jarzynka: Pomysł na tę konferencję powstał podczas dyskusji po usłyszeniu różnych historii kobiet o naszych własnych doświadczeniach, doświadczeniach naszych znajomych, koleżanek i różnych historii, które gdzieś przeczytałyśmy w książkach. Zaprosiłyśmy znanych gości, autorytety, wykładowców uniwersyteckich. Będziemy rozmawiać o historiach prawdziwych, o historiach kobiet, trudnych historiach, różnych historiach. W panelu udział wezmą Anna Dudek, autorka książki Znikając, pani Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholożka, psychotraumatolożka oraz prof. Daniel Boduszek, który jest psychologiem kryminalnym i wykładowcą SWPS we Wrocławiu.

– zapowiada Lucyna Jarzynka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku. Rybnicka Rada Kobiet opowie o projekcie „Koleżanki Sąsiadki”, będzie też o znaczeniu konwencji stambulskiej – tu wypowiedzą się prawnicy. Na konferencji gościć będą również psycholożki: Ewa Wojdyłło-Osiatyńska i Katarzyna Popiołek:

Lucyna Jarzynka: Panel będzie dotyczył życia po przeżyciach, właśnie po tych trudnych doświadczeniach. Będziemy rozmawiać o tym, jak wyjść z trudnej relacji, jak sobie poradzić, gdzie szukać pomocy, jak zacząć od nowa, jak w ogóle podjąć decyzję i co dalej po prostu ze sobą zrobić.

Konferencja „Za ścianą” to wiele trudnych, ale bardzo ważnych tematów:

Lucyna Jarzynka: Rzeczywistość polskich rodzin, kobiet, matek, dzieci tutaj na Śląsku jest nieco inna niż w całej Polsce. My jednak opieramy się o nieco inne schematy. Mamy określone role społeczne, jesteśmy przyzwyczajeni, przyzwyczajone do do życia w określonych układach.

Więc tutaj chcemy porozmawiać o tym, że wcale tak być nie musi, że wcale tak żyć nie musimy, że te historie wcale nie muszą się powtarzać wielokrotnie, pokolenie po pokoleniu, że można przerwać ten łańcuszek, że można sobie poradzić, że można podjąć decyzję nawet w najtrudniejszej sytuacji zawsze mamy na to wpływ, na to, co zrobimy z tym naszym życiem.

Oczywiście będziemy rozmawiać też o bardzo trudnych historiach, więc myślę, że to będzie bardzo ciekawy dzień. Udział jest otwarty, bezpłatny, każdy będzie mile widziany.

Konferencja przeciw przemocy „Za ścianą” w bibliotece w Rybniku w sobotę (25.11) od 10:00 do 16:00.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj