Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziurawa i zbyt wąska ulica Mikołowska w Rybniku do remontu. Rekordowa dotacja

Facebook Twitter

Ulica Mikołowska w Rybniku - remontu wymaga od lat. Dziś wystarczy, że na trasie zepsuje się samochód, a już tworzą się tam gigantyczne korki. ZDW w Katowicach wziął się niedawno za remont swojego odcinka trasy, teraz rekordową dotację na "swój" kawałek dostał Urząd Miasta w Rybniku.

Ulica Mikołowska w Rybniku
UM Rybnik/ M. Koczy

Przeszło 90 milionów złotych na ulicę Mikołowską w Rybniku. To kwota unijnego dofinansowania, jakie trafi do miejskiej kasy. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę drogi od mostu na rzece Ruda do granicy Rybnika z Gminą Czerwionka-Leszczyny. To trzecia, najwyższa w historii rybnickiego samorządu unijna dotacja na pojedynczy projekt (po budowie kanalizacji sanitarnej i drodze regionalnej Racibórz-Pszczyna).

Przypomnę, że  przeszło 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Mikołowskiej, czyli fragment drogi wojewódzkiej nr 925, od lat czekał na gruntowną przebudowę . Pod względem technicznym miasto było przygotowane od dawna – gotowy był projekt modernizacji drogi oraz pozwolenie na budowę. Głównym problemem pozostawały finanse. Szacunkowy koszt rozbudowy tej drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, znacznie przewyższał możliwości budżetowe miasta. Dlatego jeszcze w 2021 roku, za blisko 900 tys. zł, ulica Mikołowska została doraźnie wyasfaltowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do granicy miasta. Zaś w 2023 udało się  zrealizować  etap 1, jakim była budowa nowego wiaduktu nad dawną linią kolejową oraz mostu na rzeką Rudą

– mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

UM Rybnik/ M. Koczy

Ulica Mikołowska w Rybniku remontowana w dwóch etapach. Jeden już za nami

Prace rozłożone zostały na dwa etapy, z czego jeden już udało się zrealizować. Mowa o zakończonej w ubiegłym roku przebudowie mostu nad rzeką Rudą oraz wiaduktu kolejowego w rejonie ulicy Robotniczej. Drugi etap prac obejmuje przebudowę drogi na pozostałym przebudowywanym odcinku wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Cała inwestycja ma kosztować niespełna 110 milionów złotych. Do końca 2026 roku powstanie ciąg drogowy o długości prawie 30 km umożliwiający sprawną komunikację na osi Rybnik-Czerwionka-Leszczyny-autostrada A1-Orzesze-Ruda Śląska.

Zarząd Dróg Wojewódzkich już remontuje

Co warto podkreślić, obecnie prace na drodze wojewódzkiej 925 realizuje także Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Mowa o odcinku biegnącym od skrzyżowania z ulicą Robotniczą, aż do wjazdu na autostradę A1 w Bełku. Obecnie odcinek ten częściowo wyłączony jest ruchu, a częściowo wprowadzono tam ruch wahadłowy. Na zakończenie prac na całej DW 925 przyjdzie nam jednak poczekać do 2026 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj