Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miliony na drogi w Rybniku: Najpierw Sportowa w Niewiadomiu, potem Mikołowska do granicy miasta

Facebook Twitter

Dwie ważne drogi w Rybniku doczekają się przebudowy. Lada moment rozpocznie się modernizacja ulicy Sportowej w Niewiadomiu, która na sporym fragmencie zostanie zamknięta. Potem przyjdzie czas na kompleksową przebudowę ulicy Mikołowskiej, wylotówki z miasta w stronę autostrady A1 w Bełku.

Miliony na drogi w Rybniku
UM Rybnik, M. Koczy

93 mln złotych na przebudowę ulicy Mikołowskiej w Rybniku. Samorządowcy chwalą się pozyskaniem pieniędzy na te długo oczekiwaną inwestycję. To droga wojewódzka, która obecnie jest już t remontowana na odcinku od węzła A1 w Bełku do granic Rybnika przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Rybnik dostał dotację na przebudowę trasy na swoim odcinku – do granicy miasta z gminą Czerwionka-Leszczyny. Prace mają trwać dwa lata do 2026 roku:

Piotr Kuczera: Gigantyczna kwota, bo tak naprawdę trzecia jeżeli chodzi o dofinansowanie w historii miasta Rybnika – po kanalizacji, po Pszczynie-Racibórz. Tak naprawdę kończymy Pszczynę-Racibórz, za chwilę weźmiemy się za Mikołowską i zostanie jeszcze Zebrzydowicka z takich dużych odcinków. To cieszy bo będziemy mieli jeden ciąg, do roku myślę 2026 się to uda zrobić i będziemy mieli płynne dojazdy do autostrady także od strony Mikołowskiej. Mogę wyrazić tylko radość.

Radio 90: Kiedy wjadą buldożery?

Piotr Kuczera: Myślę, że będziemy szukali wykonawcy jeszcze w tym roku.

Inwestycja zakłada również przebudowę skrzyżowania. Na drodze stanął jednak zabytkowy budynek, który na nim stoi:

Radio 90: Były pomysły, żeby wykupić teren od składu budowlanego i zrobić prawoskręt z Mikołowskiej…

Piotr Kuczera: W osobnym pakiecie będzie remontowane skrzyżowanie z tego powodu, że mamy zabytkowy budynek z 1850 roku i Wojewódzki Konserwator Zabytków to zauważył i stwierdził, że nie możemy tutaj od tak budynku wyburzyć. Szukamy nowej funkcji na ten budynek, skrzyżowanie będzie przebudowane w takim zakresie, żeby nie niszczyć tej architektury.

Nim rozpocznie się przebudowa Mikołowskiej już teraz można obserwować remont ulicy Sportowej w Niewiadomiu:

Piotr Kuczera: W tym roku musimy – od ulicy Morcinka do torów – wyremontować Sportową. Od 1 marca ten odcinek będzie zamknięty, z powodu ruchu kolejowego który tam jest nie jesteśmy w stanie zrobić wahadła. Stawimy świtała na ulicy Racławickiej i Sportowej i będziemy przebudowywać skrzyżowanie Raciborska, Sportowa, aby z początkiem roku 2025 – od maja, czerwca – ten ruch mógł płynnie w kierunku ulicy Raciborskiej z otwartej Pszczyna-Racibórz  płynąć dalej.

 

A cała rozmowa do zobaczenia na naszym kanale na You Tube 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024