Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Fale Dunaju” na A1. Co z odcinkiem Knurów – Gliwice? – pyta słuchacz Radia 90

Facebook Twitter

"Dużo się mówi o naprawie odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie- Pyrzowice, a ja zwracam uwagę na odcinek Knurów - Gliwice. W obu kierunkach zaczynają się tam robić coraz większe "fale Dunaju". Tak pisze do nas Paweł, słuchacz z Żor, regularny użytkownik "autostrady wolniejszej niż ekspresówka".

a1
fot. GDDKiA

Autostrada A1 – asfalt czeka na wyrównanie

Czy i kiedy na odcinku Knurów- Gliwice planowane są naprawy? Odpowiada Marek Pruska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach:

Marek Prusak: Oczywiście, że będą. Mamy świadomość, że tam również doszło do wystąpienia nierówności w nawierzchni. Wstrzymujemy się na razie z wykonaniem remontu. Chcemy sprawdzić, jak przyjęta technologia na odcinku położonym bardziej na północ, czyli między Pyrzowicami a Piekarami Śląskimi sprawdzi się. Zakres tego remontu jest ograniczony tylko do tych najbardziej newralgicznych miejsc, tam, gdzie doszło do największego wypiętrzenia.

Radio 90: Czyli ścinamy te uskoki, a nie je zupełnie likwidujemy. Tak, mogę powiedzieć tak?

Marek Prusak: Bo tak naprawdę, gdybyśmy chcieli to zrobić klasycznie, musielibyśmy bardzo nisko, w głąb. To wydłuża czas trwania tego remontu. Nie wiemy, czy ta technologia by się sprawdziła, ta klasyczna, stąd takie podejście do tematu.

Marek Prusak tłumaczy, że wybrano takie roboty ze względu również na optymalizację kosztów, bo w przypadku odcinka Piekary Śląskie- Pyrzowice, na A1 planowane są kompleksowe roboty. Poprzedzi je ekspertyza z odpowiedzią skąd tak duże uskoki na jezdni:

Marek Prusak: W ramach jednej umowy chcemy wykonać tak naprawdę trzy opracowania. Tą ekspertyzę, program naprawczy i dokumentację projektową. I dopiero te opracowania odpowiedzą nam, kiedy będziemy w stanie dokonać tego remontu. Ale zakładając, że ten zakres będzie w ramach tego, co przewidzieliśmy i koszt tego remontu będzie w ramach środków, które oszacowaliśmy. Realny termin to jest początek 2025 roku.

Wracając do odcinka A1 Knurów-Gliwice, rzecznik dyrekcji dróg zapewnia.

Marek Prusak: W niedalekiej przyszłości wykonamy ten remont, natomiast chcemy zakończyć najpierw remont na tym północnym odcinku. Będziemy to chwileczkę obserwować i potem przystąpimy do remontu również na odcinku w okolicy Knurowa.

Jak informuje nasz słuchacz, na razie na A1 Knurów- Gliwice stawiane są kolejne ograniczenia prędkości do 110 km/h.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj