Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal Górnej Odry: Ponad 100 atrakcji w kilku miejscowościach

Facebook Twitter

Festiwal Górnej Odry - największe wydarzenie w regionie już w ten weekend. Od 23 do 25 czerwca w Rybniku, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rydułtowach, Kuźni Raciborskiej, Godowie, Krzyżanowicach i w gminie Rudnik czeka na was ponad 100 atrakcji i imprez.

Festiwal Górnej Odry

Festiwal Górnej Odry – wydarzenia dla każdego

W Jastrzębiu-Zdroju impreza rusza w sobotę w Parku Zdrojowym, gdzie zagrają najlepsi didżeje, w niedzielę festiwal przeniesie się do przystani kajakowej Szymańcówka. Mówi Rafał Jabłoński dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica:

Rafał Jabłoński: Muzyka, można powiedzieć dla młodych, ale nie tylko pewnie dla młodych. A więc najbardziej popularni DJ w Polsce wystąpią. Od najstarszej liderki, czyli DJ Vika, poprzez Vero, poprzez innych najlepszych w Polsce didżejów. To będzie wszystko się działo w Parku Zdrojowym. Tam będzie plaża. Tam wysypiemy 40 ton piasku, tam będą leżaki, tam będzie piękne słońce i będziemy w Parku Zdrojowym bawić. Oprócz tego oczywiście będzie pokaz barmański (…)

I na drugi dzień w niedzielę spotykamy się na przystani kajakowej Szymańcówka w Jastrzębiu-Zdroju i tam już nieco bardziej piknikowo, jeszcze bardziej piknikowe, a więc kajaki, rowery. Tam będzie również finał, zakończenie rajdu rowerowego, który organizuje Gmina Godów i tam spotkamy się przy ognisku. Oprócz tego zainstalujemy na wodzie scenę i tam wystąpi Wolna Grupa Bukowina.

Festiwal Górnej Odry startuje w piątek 22 czerwca

W Festiwalu Górnej Odry po raz pierwszy weźmie udział Miasto Rydułtowy. Mówi burmistrz Marcin Połomski:

Marcin Połomski: W zeszłym roku kibicowaliśmy, więc braliśmy udział w finale imprezy na kopalni Ignacy. Natomiast w tym roku czynnie się włączamy i zapraszamy do Centrum Rydułtów na nasz słynny Machnikowiec. Mamy plażę, jest woda, jest tężnia i pierwszy raz będzie można popływać na pływadłach właśnie na Machnikowcu. Więc jak najbardziej kajak jest wskazany. Są rowerki wodne, tam będzie można z tego wszystkiego skorzystać, będą animacje, będą koncerty.

Natomiast całość będzie utrzymana w tradycji rydułtowskiej – górniczej. Mamy hałdę Szarlotę – a Szarlota wzięła się z nazwy imienia córki założyciela kopalni, czyli Szarloty. I cała ta impreza będzie właśnie w stylizacji pani Szarloty, która będzie nam towarzyszyła i będzie tę tradycję przypominała. Zapraszamy serdecznie. Korzystajcie w Rydułtowach z samego centrum, z naszych świetnych terenów rekreacyjnych przy Machnikowcu i Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks.

Jedynym miastem w regionie, które leży nad Odrą jest Racibórz, tam jak zwykle będzie sporo się działo, początek imprez już w piątek 23 czerwca

– zapowiada zastępca prezydenta Dawid Wacławczyk.

Dawid Wacławczyk: Piątek po południu. Morskie klimaty. Śpiewamy szanty. To jest też ten moment, kiedy do Raciborza zjeżdżają pierwsze pływadła i część z nich zaczyna się montować. Jest atmosfera takiego fajnego pikniku. Można zobaczyć, jakie w tym roku pojazdy się pojawiają. Głównym punktem soboty jest oczywiście 24. Pływadło. Impreza, która już bardzo mocno wrosła w kalendarz imprez kulturalnych, sportowo rekreacyjnych Raciborza i właściwie naszego partnerskiego Kędzierzyna. I festiwalem, można powiedzieć, urozmaicamy cały ten dzień na bulwarach.

W zeszłym roku otworzyliśmy lewostronne bulwary, nowe bulwary, będzie specjalna ciuchcia festiwalowa. Będzie u nas startował rajd rowerowo-kajakowy, więc obydwa gadżety wykorzystujemy na jednej imprezie. Będzie swim boarding, czyli takie miejsce, gdzie dzieciaki mogą się pobawić w malutkim basenie.

A w niedzielę przenosimy się na drugą stronę Odry, właściwie na drugą stronę Kanału Ulgi, czyli do naszego wielkiego skarbu, ale skarbu, który cały czas staramy się rozwijać, czyli do Arboretum Bramy Morawskiej. I z jednej strony robimy koncert w zaczarowanym ogrodzie. To jest takie serce właściwie naszego arboretum. Piękne, spokojne miejsce. Poczujemy się niczym w jakimś uzdrowisku i otwieramy ukończony w zeszłym roku Gród Dręgów znad Górnej Odry. Oni wszyscy będą tam mogli wejść, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, spróbować kuchni średniowiecznej.

mieszkańców

Dawid Wacławczyk wiceprezydent Raciborza

Atrakcji podczas Festiwalu Górnej Odry nie zabraknie również w Żorach, nie ukrywa Adrian Lubszczyk naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu:

Adrian Lubszczyk:  Koniecznie trzeba odwiedzić Żory. Festiwal Górnej Odry w tym roku trzydniowy w Żorach pełny atrakcji. Dzieje się bardzo, bardzo dużo. Jesteśmy w dwóch lokalizacjach. Zaczynamy w parku Cegielnia, po raz pierwszy w parku Cegielnia gości festiwal. W piątek wakacyjne, jamajskie klimaty. Można powiedzieć, będzie na pewno gorąco. Zaczyna zespół Jamajki, następnie zespół Jamal, który wyrusza na pierwszą trasę koncertową po kilkuletniej przerwie. To na pewno będą fajerwerki muzyczne, a kończy legenda polskiego hip-hopu O.S.T.R. Będzie się działo!

W sobotę także muzycznie i tutaj zaczynamy z najwyższej możliwej półki. Nosowska o godzinie 18, po niej znany, lubiany w regionie zespół Underground, a kończymy koncertem zespołu IRA, też legenda polskiej muzyki świętująca 35 lat działalności artystycznej, więc właśnie taki jubileuszowy koncert z największymi przebojami zespołu IRA w parku Cegielnia.

Niedziela. Wracamy do korzeni, można powiedzieć wracamy do wody, wracamy na kąpielisko Śmieszek. Nawiązujemy też do tradycji związanych z Nocą Świętojańską z wiankami, więc będziemy pletli wianki, będziemy mieli paradę kajakowy, będziemy mieli spektakle na wodzie. Oczywiście zagra zespół Muzyka, jaka? To już można powiedzieć nasza tradycja, a zakończymy całość wspólnym karaoke na plaży do późnych godzin nocnych. Przez cały dzień będziemy też mogli się bawić na wodzie, będziemy mieli wodny tor przeszkód, będziemy mieli kule do zorbingu. Na pewno i najmłodsi, i najstarsi znajdą coś dla siebie.

W Godowie w ramach festiwalu – rajd rowerowy, mówi zastępca wójta Tomasz Kasperuk.

Tomasz Kasperuk: Zaczynamy w Godowie, kończymy w Jastrzębiu. Myślę, że większość już zna Żelazny Szlak Rowerowy, ale dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji się przejechać m.in. tym szlakiem, także zapraszamy w niedzielę do skorzystania. Tutaj trzeba tylko wspomnieć, że jest to impreza na zapisy, także przez stronę internetową należy się zapisać i zapraszamy 25.06 na rajd.

Tomasz Kruppa, zastępca wójta gminy Rudnik

W Gamowie w gminie Rudnik powstanie wioska czterech żywiołów

– zapowiada zastępca wójta Tomasz Kruppa:

Tomasz Kruppa: Czyli głównie wiatr, ogień, ziemia i woda. I będą prowadzone tutaj różnego rodzaju warsztaty z chętnymi. Jeżeli chodzi o wiatr, to będą to różnego rodzaju pojazdy latające, czyli jakieś latawce, samolociki. Jeżeli chodzi o ziemię, czyli to, co wyda plon. Ziemia tutaj Koła Gospodyń Wiejskich będą przede wszystkim wspólnie z uczestnikami komponować i piec kołacz, czyli pokażą jak naprawdę nasz wyrób śląski, jak się go wypieka.

A jeżeli chodzi o wodę, to będziemy mieli baronową, która będzie zaparzała z naturalnych składników ziół, herbaty oraz będzie tutaj prowadziła warsztaty, też przygotowania lemoniady. No i żywioł, jakim jest ogień to tutaj zabytkowa kuźnia Gamowie. Tutaj będzie możliwość zobaczenia jak kuźnia funkcjonowała. No i co w takiej kuchni można było wcześniej kuć. A wieczorem to potańcówka wiejska z tymi naszymi lokalnymi różnymi produktami, które są takim atutem właśnie terenów wiejskich.

Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej

W Kuźni Raciborskiej i w gminie Krzyżanowice także mnóstwo wydarzeń w ramach tegorocznego Festiwalu Górnej Odry

– mówi Adam Wawoczny dyrektor Związku Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku:

Adam Wawoczny: W gminie Kuźnia Raciborska w miejscowości Turze zakończył się pierwszy dzień „pływadeł”. Pływadła” to impreza dwudniowa. Tam właśnie będzie wielka impreza, taka feta, tam będą pokazy, ale jednocześnie zawody strażackie. Wszystko, co się wiąże z wodą, z dobrą zabawą, z muzyką, a odbędzie się w Turzu. Tam ten pływadła przypłyną. Około godziny 14-15. Natomiast w tej samej gminie, oczywiście w Rudach odbywa się mnóstwo imprez na kolejce wąskotorowej. Specjalne wydarzenia tam są poszukiwanie z Sherlockiem Holmesem.

Oczywiście Pocysterski Zespół klasztorno – pałacowy przygotował mnóstwo atrakcji, jak na przykład nocne zwiedzanie starego opactwa, oczywiście dobrą kuchnię i wiele, wiele innych atrakcji. (…) Myślę, że należy powiedzieć o Chałupach, ponieważ Górna Odra ten pierwszy odcinek ma tak naprawdę w Czechach i do nas wpływa, więc tam się odbywa spływ kajakowy polsko-czeski. Bardzo duża impreza na granicy przy moście, ale potem przeniesiemy się do Tworkowa na ruiny zamku, więc tam będzie festiwal orkiestr dętych.

Finał Festiwalu Górnej Odry w niedzielę 25 czerwca na rybnickim kampusie

– mówi Michał Wojaczek dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej:

Michał Wojaczek:  Od godzin porannych już rozpoczniemy zabawę. Najpierw rozgrzewka z Qczajem, czyli bardzo znany trener fitness. Będzie razem z nami z rzeszą kobiet, które tutaj się pojawią. Będzie też strefa animacji, będą prezentacje zaprzyjaźnionych gmin, które przyjadą właściwie z całej Polski. I wielki finał od godziny 17:30. Na naszej scenie wystąpi zespół z Rydułtów – Coast Patrol, czyli znowu jakieś połączenie wspólnych działań. Potem Vito Bambino, znakomita gwiazda tegoroczną. Didżeje i producenci The TRIPS. I na koniec Simon, Bizon i Wielki finałowy show.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie www.festiwalgornejodry.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj