Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój pisze program Europejskiej Stolicy Kultury

Facebook Twitter

Energia, wolność, mieszkańcy i kultura. To główne hasła, które mają spiąć scenariusz Europejskiej Stolicy Kultury w mieście Jastrzębie-Zdrój.

Jastrzębie-Zdrój pisze program Europejskiej Stolicy Kultury
Fot. jastrzebie.pl

Jastrzębie-Zdrój stara się o tytuł w 2029 roku, ale już teraz trzeba stworzyć program wydarzenia. Musi on być gotowy do 15 września. Do połowy sierpnia musi zostać złożony oficjalny wniosek aplikacyjny, żeby ubiegać się o ten tytuł. Konkurencja jest spora, bo o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury starć ma się też Kołobrzeg, Katowice z całą metropolią, Pszczyna czy Bielsko-Biała.

Agnieszka Pabich: Konkurencja jest duża, ale ja myślę, że z tak wspaniałą ekipą, 80 tysiącach wspaniałych ludzi, jastrzębianek i jastrzębian damy radę. Musimy przedstawić naprawdę rzeczowy program, który do tego jest możliwy pod względem finansowym. Nie możemy też marzeń naszych wszystkich spełniać, bo niestety realia budżetowe są takie, jakie są, ale jesteśmy optymistami. My nie mamy planu „B”, bo to by znaczyło, że nie wierzymy w nasz plan „A”. Jesteśmy jedynym miastem, które wychodzi do mieszkańców, my nie zapraszamy na konsultacje i spotkania. Wychodzimy z dobrym słowem i dobrą nowiną do wszystkich tych, którzy są zainteresowani udziałem w ESK, a zainteresowane jest całe miasto i wszyscy mieszkańcy.

-mówi Agnieszka Pabich, naczelnik wydziału strategii, rozwoju i obsługi inwestora w jastrzębskim magistracie.

Fot. jastrzebie.pl

Jastrzębie-Zdrój chce zostać Europejską Stolicą Kultury

Urzędnicy zbierają teraz pomysły zarówno od mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Spotykają się z nimi w miejskiej przestrzeni, ale też swoje uwagi można wysyłać drogą elektroniczną:

Agnieszka Pabich: Nasze miasto jest miastem energetycznych ludzi, ma wspaniałą historię, jest cały czas w trakcie transformacji. Od pary, uzdrowisk śląskich po transformację roku 89., po obecną transformację energetyczną.

Fot. jastrzebie.pl

Ambasadorką starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury została Agnieszka Cichoń, przewodnicząca Rady Kultury działającej przy prezydencie Jastrzębia, na co dzień osoba prowadząca tu własną firmę:

Agnieszka Cichoń: Od pierwszego momentu, kiedy przedstawiono pomysł Urzędu Miasta, powiedzieliśmy, że, jesteśmy na tak i wierzymy w sukces miasta.

Radio 90: Co może przeszkadzać ewentualnie w realizacji tego celu?

Agnieszka Cichoń: Ja myślę, że krytyka miasta. Oczywiście my się nie podajemy, ale myślę, że za dużo jest krytyki mieszkańców i trochę nas to boli, ale my wierzymy, że ten sukces będzie.

Radio 90: Czyli trzeba zmienić trochę sposób myślenia samych mieszkańców?

Agnieszka Cichoń: Przede wszystkim. Nie wiem dlaczego, miasto ciągle jest krytykowane. W mieście się dzieje bardzo dużo, dużo sportu, mamy świetne miasto mistrzów, mamy piękny park, mamy OWN, mamy naprawdę rozwiniętą kulturę. Miasto jednak cały czas jest krytykowane. Wystarczy wejść na strony Urzędu Miasta, jednostek kultury na MOSiR i dowiedzieć się co się dzieje.

W tej „burzy mózgów”, by stworzyć jak najlepszą propozycję w ramach Europejskiej Stolicy Kultury czynny udział bierze też stowarzyszenie EBI z Jastrzębia, które realizuje na co dzień wiele unijnych projektów adresowanych do mieszkańców, m.in. do seniorów i które gromadzi ludzi biznesu:

Marta Kozłowska: Europejska Stolica Kultury to może być dla nas również bardzo duża szansa. Będąc Europejską Stolicą Kultury, widzimy po innych miastach w Europie, że jest to absolutnie szansa na to, żeby miasto zaczęło gościć coraz większą ilość turystów. Jesteśmy miastem górniczym, ale bardzo chcielibyśmy rozwijać się też w różnych innych zakresach. Turystyka jest tą gałęzią, którą miasto w strategii wykazało jako jedną z najciekawszych. Turystyka myślę, że jest to ta gałąź, która może być najszerzej wykorzystywana przez cały jastrzębski biznes bez względu na branżę.

-mówi Marta Kozłowska z EBI Association. Dodajmy, że Jastrzębie w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury poparły już inne miejscowości, także z regionu. M.in. Racibórz, Cieszyn, Brenna, Ustroń, Kuźnia Raciborska, Godów i Lubomia. Na tej liście są też: Szczecin, Konin czy Siemianowice Śląskie.

  • Adres mailowy, na jaki można wysyłać pomysły dotyczące  rozwoju miasta:[email protected].
  • Ankieta do wypełnienia: TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj