Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Folklor bez granic. Egzotyczne zespoły wystąpią w regionie

Facebook Twitter

To nowatorski pomysł kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Przed nami wyjątkowe święto folkloru. Festiwal i egzotyczne zespoły odwiedzą m.in. Wodzisław Śląski, Olzę i Radlin.

Egzotyczne zespoły
fot. mat. prasowe

Folklor w różnych odsłonach

To będzie druga edycja „Śląskie bez granic – Międzynarodowe Dni Folklorystyczne – Festiwal SILESIA 2023”. Jak zaznacza pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia Jarosław Szczęsny –

Ideą jest, aby festiwal folklorystyczny odbył się w głównie w subregionie zachodnim województwa Śląskiego. Bo do tej pory takie wydarzenia nie były organizowane w tej części województwa.

W ubiegłym roku festiwal odbył się w 2 odsłonach, czerwcowej i wrześniowej. Wówczas wystąpiło 6 zespołów, m.in. z Macedonii, Łotwy, czy Ekwadoru. To 15 koncertów i 11 tysięcy widzów. Tegoroczna edycja to 6 zespołów i 10 koncertów. Festiwal rozpoczyna się dzisiaj 28 sierpnia i potrwa do 4 września. Jego organizatorem jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Jak tłumaczy Jarosław Szczęsny –

W ramach Festiwalu zapraszamy do siedziby zawodowego zespołu „Śląsk” w Koszęcinie zespoły amatorskie z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy, ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu.

fot. mat. prasowe

Pośrednio zadaniem festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno do uczestników, jak i do widzów – odbiorców) aby namówić ich do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu i odbiorze tradycji muzycznej i tanecznej oraz rodzimych obyczajów i zwyczajów.

Znajdując cechy wspólne, ale również różnice kulturowe zachęcamy widzów i uczestników do korzystania z dorobku własnego dziedzictwa kulturowego

– podkreśla Szczęsny.

fot. mat. prasowe

Partnerem Festiwalu jest CIOFF – Polska Sekcja Stowarzyszenie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej, a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Miejsca Festiwalowe :
29-31 .08 Koszęcin 3 koncerty w namiocie festiwalowym rozpoczynające się o godz. 18.00
1.09 – Olza godz. 18 – Ośrodek Wypoczynkowy Olza ul. Kolejowa
Racibórz RCK ul. Chopina 21, godzina 18.00
2.09 – Radlin – Głożyny w trakcie dożynek godzina 17.00,
Wodzisław Sl, Park Miejski godzina 18.30
3.09 – Bełsznica – Rodzinny Festyn, boisko sportowe godz.16.00, Marklowice 17.45 za Urzędem Gminy w trakcie dożynek gminnych oraz Mszana boisko Gogołowa – godzina 18.15 – Dożynki Gminne.

Kogo zobaczymy i usłyszymy?

Matia Gubec – Chorwacja

Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” powstało w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Pielęgnuje oryginalny folklor regionu stubickiego (pieśni, tańce, zwyczaje i stroje).
Zespół liczy około 150 aktywnych członków w różnym wieku.
Na repertuar zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji (Zagorje ,Prigorje ,Medjimurje, Posavina Slavonia ,Dalmacija).
Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. we Francji ,Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, w Niemczech i Albanii.

Hemus – Bułgaria

Zespół taneczny „Hemus” z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. Przez lata swojego istnienia zespół stał się integralną częścią kalendarza kulturalnego miasta Vratsa. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii. Folklor i sztuka ludowa w różnych regionach Bułgarii mają swoje własne cechy charakterystyczne. Dziś oryginalne i autentyczne pieśni i tańce ludowe można zobaczyć i usłyszeć na wielkich festiwalach folklorystycznych i festiwalach ludowych w różnych częściach Bułgarii. Przeszłość historyczna i pochodzenie ludności, położenie geograficzne i cechy naturalne, sposób życia i środki do życia ludzi odcisnęły swoje piętno na pieśniach, tańcach,
opowieściach i strojach. Bułgarzy są słusznie dumni ze swojego folkloru. Z naszym folklorem związane są pieśni śpiewane na wiejskich festynach, dożynkach, zebraniach, weselach i innych.

Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” – Turcja
Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Kultury Kaukaskiej Sakarya, które powstało w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecz- nej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii. Do połowy XIX wieku Czerkiesi zamieszki- wali północno-zachodnią część Kaukazu, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, na południe od rzeki Kubań. W połowie XIX wieku padli ofiarą czystek etnicznych ze strony Imperium Rosyjskiego, po serii powstań zostali usunięci ze swoich terenów. Około 500 tysięcy Czerkiesów zostało przetransportowanych do Turcji.

Kythara – Egipt

Kythara została założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących się profesjonalną edukacją kulturalną w Egipcie. Swoją siedzibę ma w Kairze. W swoich programach wprowadza w różnorodność kulturalną lokalnych społeczności w Egipcie, zachowując jednocześnie bliskie związki z baletem, muzyką i folklorem.
Głównym celem działalności Kythary jest edukacja artystyczna odbywająca się na wielu poziomach zaawansowania i skierowana do różnych grup wiekowych.

Uzambezi – Zimbabwe

Zambezi Arts to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii. Zespół tworzą artyści głęboko zakorzenieni w swojej lokalnej tradycji, dla których prezentacja afrykańskiego folkloru jest przygodą życia.

Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” – Ekwador
Zespół prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru. W swojej prezentacji scenicznej zabiera widzów do prekolumbijskiej Ameryki, a także pokazuje obrzędy i folklor hiszpańskich kolonizatorów. Zespół charakteryzuje się niezwykłą barwnością kostiumów oraz bardzo melodyjną muzyką, która stanowi o wyjątkowości widowiska.

Bawtuquinhas & Tafunaba- Wyspy Zielonego Przylądka

Bawtuquinhas & Tafunaba zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA. Zespół odbywa intymną podróż, grając na swoich bębnach, aby zjednoczyć wszystkich ludzi, zgodnie z modlitwami tradycji Afryki Zachodniej, w tym potężnych rytmów „djembe”, bębnów zmieszanych z „timbalami”. To długa podróż przez Atlantyk i wymiana różnych kultur Afryki; podobnie jak muzyka, kuchnia, tańce i zwyczaje, które były wykonywane na ulicach i w dzielnicach niewolniczych Starego Miasta. Działalność zespołu ma na celu promowanie i rozpowszechnianie korzeni kulturowych, obchodów i uroczystości Republiki Zielonego Przylądka, aby odkrywać wpływy afrykańskich mieszkańców wysp, którzy zostali sprowadzeni na Karaiby i do Ameryki podczas lat handlu niewolnikami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj