Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fotowoltaika Dąbrowa Górnicza, czyli jak zdobyć niezależność energetyczną na Śląsku [materiał partnera]

Facebook Twitter

Instalacje fotowoltaiczne budzą ostatnio duże zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, zważywszy na rosnące ceny energii i ogólne koszty utrzymania domu lub przedsiębiorstwa. Na terenie Dąbrowy Górniczej można jednak w 100% wykorzystać odnawialne źródła energii. Można też uzyskać na to dofinansowanie. W niniejszym artykule opiszemy, jak to zrobić oraz co można w ten sposób zyskać.

mat. nadesłany

Fotowoltaika – zalety

Jak możemy przeczytać na blogu jbenergia.pl, instalacja fotowoltaiczna w Dąbrowie Górniczej to przede wszystkim krok do oszczędności. Choć panele fotowoltaiczne nie są całkowicie darmowym przedsięwzięciem, taka inwestycja pozwala znacząco zredukować koszty przeznaczone na energię elektryczną. Modernizacja nieruchomości w pewnym momencie się zwróci i wtedy zacznie zarabiać poprzez generowanie oszczędności. Może to nastąpić już po 5-7 latach.

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala więc zmniejszyć koszty energetyczne, które wydajemy na zasilanie sprzętu AGD czy domowego komputera. Przedsiębiorcy natomiast mogą dzięki temu zminimalizować wydatki utrzymania elektrycznych wózków widłowych. Choć w ten sposób (jeszcze) nie da się osiągnąć stuprocentowej niezależności od zakładu energetycznego, da się ograniczyć jego wpływy na swój budżet. To istotne, ponieważ eksperci nie mają złudzeń – ceny energii prędko nie spadną. Według danych Eurostatu w ciągu ostatniego roku średni koszt utrzymania domu w Polsce wzrósł aż o 23%. Należy się spodziewać, że tendencja wzrostowa w najbliższych latach się utrzyma.

Sporą korzyścią wynikającą z instalacji fotowoltaicznej jest również możliwość spożytkowania miejsca, które zwykle po prostu się marnuje. Czasami jest to dach stajni, którą ma się do dyspozycji. Innym razem przestrzeń otwarta, na której nic nie rośnie. Obiekty biurowe na Śląsku często mają dużą i płaską powierzchnię dachu. Wykorzystanie jej jako platformę dla instalacji fotowoltaicznej to oznaka gospodarności i pomyślunku. To samo można powiedzieć na temat gospodarstwa rolnego, które ma do dyspozycji kawałek nieurodzajnej ziemi. Czemu jej nie spożytkować do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii?

W gruncie rzeczy dzięki temu znacząca wzrasta wartość nieruchomości, którą w pewnym momencie zechce się sprzedać. Współcześni kupcy patrzą na ofertę bardziej przychylnym okiem, jeśli ma możliwość zasilania własnej sieci energetycznej. Promienie słoneczne to również jeden z najbardziej ekologicznych sposobów generowania prądu. Rozwiązania przyjazne dla środowiska z roku na rok będą miały coraz większy wpływ na wartość nieruchomości. W związku z tym fotowoltaika w Dąbrowie Górniczej to tak naprawdę czysty zysk.

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Klikając w załączony powyżej link, można się przekonać o tym, że montaż instalacji fotowoltaicznej to sprawa elastyczna. Panele słoneczne nie muszą znaleźć się wyłącznie na dachach budynków lub podwyższonym terenie. Poprawne zaaranżowanie systemu pozwoli czerpać ekologiczną energię elektryczną prawie w każdym miejscu inwestycji. Oczywiście efektywność paneli może się z tego powodu różnić, dlatego zawsze trzeba to skonsultować.

Audyt fotowoltaiczny to proces, który pozwala zweryfikować wady i zalety danej lokalizacji. Dzięki temu można najlepiej oszacować koszty. Warto tutaj zauważyć, że niektóre firmy na Śląsku oferują montaż paneli fotowoltaicznych w cenie samego systemu (szczegóły na stronie jbenergia.pl) bez względu na to, gdzie zostanie umieszczony. Takie kompleksowe usługi jeszcze bardziej uatrakcyjniają energię słoneczną jako źródło oszczędności.

Dofinansowanie fotowoltaiki na Śląsku

Obecnie jeszcze można składać wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki w Dąbrowie Górniczej w ramach programu rządkowego Mój prąd 4.0. Jest raczej pewne, że będzie on przedłużony na następne lata. Dzięki temu, na razie, można uzyskać ponad 20 000 zł wsparcia finansowego na inwestycję fotowoltaiczną. Oprócz samych paneli program wspiera też zakup magazynów energii czy zintegrowanych systemów zarządzania. Co interesujące – i dość zaskakujące zarazem – w roku bieżącym nie było aż tylu chętnych, jak się spodziewano. W efekcie program wciąż ma bardzo dużo środków do rozdania.

Jeśli chodzi o obniżenie rachunków za prąd na Śląsku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2022 prowadził program 50 kW na start. To oferta dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Program skupia się na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych, które stanowią dobry start w kierunku ekologicznych rozwiązań energetycznych. Wprawdzie bieżący program już się kończy, ale warto mieć oczy otwarte na wypadek kontynuacji i zmian w roku 2023.

Panele fotowoltaiczne, Dąbrowa Górnicza i okolice

Instalacja fotowoltaiki w Dąbrowie Górniczej jest w zasięgu każdego właściciela domu jednorodzinnego, a także przedsiębiorcy. Aby poznać szczegóły oferty, przejrzeć zrealizowane dotąd projekty i zasięgnąć porady ekspertów, wystarczy wejść na stronę https://jbenergia.pl/montaz/slask/dabrowa-gornicza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023