Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Termomodernizacja domu ze wsparciem OknoPlus i Credit Agricole [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

W obliczu stale rosnących kosztów energii elektrycznej, gazu i materiałów opałowych termomodernizacja nie jest tylko możliwością, ale staje się koniecznością dla wielu polskich rodzin. W odpowiedzi na potrzebę poprawy efektywności energetycznej domów, OknoPlus, lider w produkcji nowoczesnych rozwiązań okiennych oraz drzwiowych, nawiązał współpracę z bankiem Credit Agricole. Celem tej synergii jest wspieranie polskich gospodarstw w realizacji projektów termomodernizacyjnych w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Program Czyste Powietrze Termomodernizacja
mat. nadesłany

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu?

Największym mankamentem starych domów jest ich duże zapotrzebowanie na energię cieplną i niska efektywność energetyczna. Budynki te wykonano w technologii, której daleko do współczesnej – nastawionej na energooszczędność i niskoemisyjność. Materiały budowlane użyte do wzniesienia tych obiektów uniemożliwiają efektywne wykorzystanie raz wytworzonego ciepła, a co za tym idzie, trzeba je intensywniej ogrzewać, co pociąga za sobą duże koszty. Wzrost cen energii elektrycznej i materiałów opałowych sprawia, że utrzymanie starego domu staje się coraz droższe, a jego ewentualna sprzedaż mniej opłacalna, gdyż potencjalni kupujący nie chcą inwestować w energochłonne budynki.

Bez względu na to, czy dom ma służyć rodzinie jeszcze przez wiele lat, czy jest przeznaczony na sprzedaż, w pewnym momencie właściciel zacznie rozważać termomodernizację, bo dopóki jej nie wykona, będzie tylko tracił

– mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.

Ciepłe okna

mat. nadesłany

Termomodernizacja domu w praktyce – jakie działania warto podjąć?

Termomodernizacja budynku to ogólne określenie zestawu działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej obiektu budowlanego. Celem termomodernizacji jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia, zapewnienie mieszkańcom i użytkownikom komfortu oraz wsparcie środowiska naturalnego. Wszystkie te dążenia można osiągnąć poprzez wymianę okien i drzwi, montaż nowoczesnego źródła ogrzewania, ocieplenie elewacji, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, założenie paneli fotowoltaicznych oraz inne prace zmierzające do ograniczenia strat energii cieplej i zmniejszenia zapotrzebowania na energię z sieci.

Wymiana okien i drzwi na energooszczędne jest w wielu przypadkach pierwszym krokiem podejmowanym przez inwestorów, a jednocześnie tym najszybszym i najłatwiejszym w realizacji. Montaż nowoczesnej, wysokiej jakości stolarki otworowej przynosi oszczędności na poziomie nawet 30%, bo właśnie tyle ciepła może uciekać przez stare nieszczelne drzwi i okna

– podkreśla Dawid Mickiewicz.

Kolejnym etapem jest zwykle docieplenie fasady budynku i wykonanie warstwy wykończeniowej. Właściciele starych domów coraz częściej decydują się też na montaż instalacji z panelami fotowoltaicznymi umożliwiającymi zmniejszenie zależności gospodarstwa domowego od dostaw energii z zewnątrz. Ogromne oszczędności przynosi również wymiana źródła ogrzewania na kocioł najnowszej klasy lub pompę ciepła, co w konsekwencji znacząco poprawia efektywność energetyczną budynku.

Dofinansowanie Czyste Powietrze

mat. nadesłany

Dofinansowanie wymiany okien i drzwi – jak je uzyskać?

Termomodernizacja domu może być zrealizowana w ramach wsparcia z programu Czyste Powietrze Plus, dzięki czemu właściciel lub współwłaściciel budynku nie musi pokrywać wszystkich wydatków związanych z zakupem produktów i usług własnym sumptem.

Dofinansowanie dostępne jest na różnych poziomach, uwzględniających zarówno kompleksowe remonty, jak i bardziej ograniczone działania. Z planu Czyste Powietrze można uzyskać wsparcie w wysokości adekwatnej do zakresu wykonanych prac, co w przypadku podstawowego progu odpowiada kwocie nawet 135 tys. zł.

Program cieszy się ogromną popularnością już od momentu startu, ale prawdziwa rewolucja nastąpiła w nim 3 stycznia 2023 roku, kiedy to rozpoczęto nabór wniosków na nowych zasadach. Od tej daty wysokość dotacji wzrosła, a restrykcje dotyczące progów dochodowych zostały poluzowane, dzięki czemu wsparcie może trafiać do jeszcze szerszej grupy beneficjentów.

W celu uzyskania dofinansowania do wymiany okien i drzwi niezbędne jest spełnienie wymagań ustawodawcy, a najważniejszym z nich jest kryterium dochodowe. Jeśli te wymogi zostaną spełnione, wniosek o dofinansowanie należy złożyć do właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez serwis gov.pl lub przez system GWD, alternatywnie w postaci papierowej lub za pośrednictwem banku, w którym inwestor uzyskał kredyt na wkład własny.

Rozumiemy wyzwania, przed którymi stoją dziś polskie rodziny. Chcemy im pomóc nie tylko poprzez dostarczanie produktów najwyższej jakości, ale także poprzez ułatwienie dostępu do finansowania niezbędnych inwestycji

– mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.

Nasi Doradcy udzielają darmowego wsparcia w zakresie wypełniania wniosków dotacyjnych, kompletowania niezbędnej dokumentacji i wyboru produktów spełniających wymogi programu Czyste Powietrze. Podjęliśmy też współpracę z bankiem Credit Agricole, który przygotował dla naszych klientów korzystną ofertę kredytu,co umożliwia wykonanie termomodernizacji nawet tym gospodarstwom domowym, które nie posiadają własnych środków pieniężnych wymaganych przez ustawodawcę

– podsumowuje.

Inicjatywa OknoPlus i Credit Agricole pokazuje, jak przez współpracę sektora prywatnego i programów rządowych można skutecznie wspierać polskie rodziny w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia. Dzięki temu partnerstwu, termomodernizacja staje się bardziej przystępna, a cele ekologiczne łatwiejsze do osiągnięcia dla każdego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj