StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia Wideo

Graffiti. Co się komu podoba? [FOTO, WIDEO]

Posłuchaj co usłyszeli Arkadiusz Żabka i Przemek Niedźwiecki na rybnickich bulwarach:

Czy obraz może bulwersować i czy graficiarze to już artyści? Pytaliśmy o to Franciszka Niecia, uznanego plastyka, to doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach.

Radio 90: Czy ten obraz może szokować?

Ja myślę, że niektórych pewnie tak, natomiast ludzi obeznanych z dzisiejszym światem, gdzie jest nagość- jest jej dużo- może nawet nie szokować. Ja bym nawet nie zauważył tam nagości, bardziej uderzyła mnie taka interpretacja anime, które jest japońskie. Ta interpretacja na grunt lokalny, ja nie mówię, że to jest kopia, ale widzę, że autor się wzorował. I to jest bardziej niepokojące niż to, że jest tam jakiś – powiedzmy- fragment tyłka.

Graficiarze to często utalentowani ludzie i trudno obok ich prac, szczególnie murali, przejść obojętnie – przyznaje profesor Nieć:

Na pewno są utalentowani i dostrzegły to już niektóre akademie, nie tylko zresztą w Polsce. Nawiązują troszeczkę tą pedagogiką do fresków, które powstawały w średniowieczu. Formatowo autorzy typu Michał Anioł pewnie by się zdziwili widząc jakie formaty można teraz zamalować i nie trwa to całe życie jak u Michała Anioła, można to zrobić za jedną noc. Wiem, że niektóre akademie otworzyły  nawet takie kierunki, które pozwalają tym ludziom poznać technologię, w jaki sposób wykonywać murale.  Ja już widziałem takie graffiti w Polsce, nawet w Rydułtowach, na którym widać, że ludzie są bardzo zdolni, naprawdę profesjonalne podejście do sprawy.

Co sądzicie na temat malunków na ścianach w miejscach publicznych?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Zobacz materiał wideo przygotowany przez reporterów Radia 90:

Nasi reporterzy zebrali zdjęcia graffiti wykonywane na murach w naszym regionie. Zobacz naszą galerię:

Tak wygląda pracownia Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach pod kierownictwem Franciszka Niecia:

 

Zostaw komentarz