Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolędowanie z Radiem 90: „Gwiazda gore Jezusowi” w wykonaniu przedszkolaków i górniczej orkiestry [WIDEO]

Facebook Twitter

Zapraszamy Was do wspólnego kolędowania. Na scenie Domu Kultury w Boguszowicach pojawiły się przedszkolaki i Stowarzyszenie Orkiestra KWK Jas-Mos. Wspólnie wykonali pastorałkę „Gwiazda gore Jezusowi”. Zobaczcie to niecodziennie wykonanie!

Gwiazda gore Jezusowi

 „Gwiazda gore Jezusowi”  w wykonaniu przedszkolaków i orkiestry

 „Gwiazda gore Jezusowi”. Historia pastorałki

W tajemniczych zakamarkach XVIII-wiecznego rękopisu, pochodzącego z krakowskiego klasztoru Sióstr Karmelitanek, ukryty jest tekst pewnej pastorałki. Obecnie ten cenny dokument przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszy raz, kiedy ten tekst ujrzał światło dzienne razem z melodią, to rok 1843. Wtedy to ks. M. Mioduszewski opublikował zbiór „Pastorałki i kolędy z melodyjami”. W tym wydaniu pastorałka widniała pod skróconym tytułem „Gore gwiazda”.

Jednak to nie koniec jej historii. Na początku XX wieku kolęda znalazła swoje miejsce w znanym zbiorze Karola Miarki z 1904 roku. Tym razem już pod pełnym tytułem „Gore gwiazda Jezusowi”.

Ta historia pokazuje, jak długa i fascynująca może być podróż jednego utworu. Od skromnych początków w klasztornym rękopisie, przez pierwsze wydanie z melodią, aż po znane i cenione zbiory kolęd. Każdy z tych etapów jest ważny i wpływa na ostateczny kształt utworu, który znamy i śpiewamy dzisiaj.

Kolędowanie z Radiem 90 – posłuchaj innych kolęd

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj