Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trudne warunki na szlakach w Beskidach, ale piękna pogoda

Facebook Twitter

Warunki na szlakach w Beskidach nie są rewelacyjne,, im wyżej tym na szlakach leży więcej śniegu. Temperatura ujemna.

warunki na szlakach w Beskidach
fot.facebook.com/grupabeskidzkagopr

Jakie warunki na szlakach w Beskidach?

Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są obecnie dosyć trudne. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, im wyżej, tym leży go więcej. Beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku informują, że pogoda w sobotę rano była piękna – niebo bezchmurne, widoczność doskonała, a wiatr słaby lub bezwietrznie. Temperatury były ujemne, wahając się od -3 stopni w Szczyrku do -9 stopni na Hali Miziowej i -8 stopni na Markowych Szczawinach.

Obecnie pokrywa śniegu w Beskidach wynosi od 3 do 5 cm w Szczyrku i Wiśle, 35 cm na Klimczoku, aż do 77 cm na Markowych Szczawinach i 105 cm na Hali Miziowej. W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy śnieżnej przekracza 120 cm.

Na szczycie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Najbardziej niebezpieczne są bardzo strome stoki, miejsca zwiększonego odłożenia śniegu oraz tereny za przełamaniami terenu, szczególnie po północnej stronie masywu.

W związku z trudnymi warunkami na szlakach, zamknięta jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak prowadzący od Górnego Płaju na Babią Górę.

Dla bezpieczeństwa turystów, którzy wybierają się na górskie wędrówki, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Należy zadbać o odpowiednie ubranie, zwłaszcza obuwie. Konieczne są także raczki na buty. Warto mieć ze sobą zapas ciepłych płynów. Turystom zaleca się również posiadanie naładowanego telefonu komórkowego z aplikacją „Ratunek” oraz powerbanka. Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, niezbędna jest również latarka.

W przypadku wypadku lub zagrożenia, można wezwać pomoc goprowców dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601 100 300.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj