Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hanna Dys na „Muzykonie” w Wodzisławiu Śl.

Facebook Twitter

W najbliższą niedzielę (20.10.) odbędzie się kolejny koncert w ramach 12. edycji Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Muzykon". Przed wodzisławską publicznością zaprezentuje się Hanna Dys.

Koncert zaplanowano o godz. 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, przy ul. Kościelnej 1. Hanna Dys jest organistka, adiunktem na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. W 2009 r. uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 r. stopień doktora habilitowanego. Prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Jest jurorem konkursów organowych.

Organistka występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (m.in. w Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, Oliwie), a także w Europie (m. in. w Finlandii, Rosji, Norwegii, Niemczech, Mołdawii, Hiszpanii). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową. W ramach przewodu habilitacyjnego nagrała płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Jest również animatorem kultury, pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana była do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury.

Program koncertu organowego

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Allegro d-moll

Robert Schumann (1810-1856) – Studien fuer den Pedalfluegel op.56

Nr 4 Innig

Nr 5 Nicht zu schnell

Friedrich Wilhelm Markull (1816-1887) – 2 Preludia chorałowe „O Gott du frommer Gott, „Was Gott tut, das ist wohlgetan”

Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Kto się w opiekę”

Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Róże św. Teresy op.9 nr 3

Pochód do katedry op.8 nr 3

Joseph Kromolicki (1882-1961) – Thema und variationen op.34 (Kanzone – Perpetuum moblie- Zwiegesang- Brausend- Aeolsharfe- Chromatische Quadrupelfuge

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022