Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak dobrać prawidłowy tornister?

Facebook Twitter

Jak dobrać prawidłowy tornister ? To pytanie zadajemy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jak pokazują badania tornistry uczniów są zbyt ciężkie.

Rekordziści dźwigają na plecach nawet 20 kilogramów. Z Anną Picho z rybnickiego sanepidu rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Tornister nie powinien być ciężki. Maksymalna jego waga, bez załadunku to jest do 1 kilograma, a zdarza się, że są dużo cięższe.
Radio90: A ile dzisiaj waży przeciętny tornister ucznia?
Większość jest przeciążona. Taka maksymalna, z którą ja się spotkałam to jest chyba 17 kg, bądź też nawet było jedno około 20 kg. I to było u dziecka w klasie 1-3. Także przeciążenie bardzo, bardzo duże. Ale co się okazuje, w tornistrze poza książkami mnóstwo, mnóstwo różnych gadżetów od różnych zabawek, komiksów i tak dalej więc rzeczy naprawdę niepotrzebne na co dzień do użytku albo rzeczy, które są niewyciągane na bieżąco z tornistrami.

Według fachowców waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 procent wagi ucznia, czyli w przypadku 30 kilogramowego dziecka, maksymalny ciężar to nieco ponad 3 kilogramy.
O czym należy pamiętać przy doborze tornistra ?

Przede wszystkim usztywnione. Mamy mnóstwo różnych możliwości, są i teraz już aluminiowe, takie podpórki. Przede wszystkim te plecy muszą być sztywne. Sztywne dno. To jest bardzo też ważne. A widzimy że, te starsze dzieciaczki mają plecaki totalnie obwieszone.
Radio90: A plecaki są dopuszczalne?
Są dopuszczalne i jest mnóstwo plecaków, które są bardzo dobre, jeśli chodzi o parametry.

Porad dotyczących prawidłowego doboru tornistrów udzielano w rybnickim oddziale NFZ-u podczas akcji ” Zdrowy dorosły, zdrowe dziecko, zdrowa rodzina”. Na wszystkich czekali między innymi lekarze specjaliści, psycholodzy i bezpłatne podstawowe badania:

Jeszcze chwilkę przed rozpoczęciem roku szkolnego najpierw dopytać psychologa o kłopoty w szkole, które mogą się pojawić. Na przykład dotyczące dysleksji, ale i odpowiednio dobrać prawidłowy tornister, aby dziecko nie miało problemów z wadami postawy. Cieszymy się, że w murach Narodowego Funduszu Zdrowia mogliśmy ugościć tylu lekarzy specjalistów, którzy dzisiaj mogli wesprzeć rybniczan, pomóc w profilaktyce, pomóc w otwarciu na zdrową postawę.

A mówiła Małgorzata Doros rzecznik katowickiego NFZ-u. Podobne akcje mają być organizowane w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia cyklicznie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj