Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak to było sto lat temu? Przed nami Piknik w Kurorcie w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

To najpiękniejsza impreza w stylu lat 20., 30. w naszym regionie. Już w najbliższą niedzielę (29.05.) w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu odbędzie się kolejna edycja Pikniku w Kurorcie.

Nowością będzie kuchnia z tamtych lat, będzie smacznie, bo na talerzach przybyłych tego dnia gości pojawi się udko z kaczki, ciemne kluski, sos i buraczki z chrzanem oraz tradycyjne śląskie wypieki z lat 20-tych, w tym półkruche ze śliwką.

Izabela Grela: Zadbaliśmy o to, żeby naprawdę takie drobne elementy powodowały, że ludzie, którzy zechcą odwiedzić nas i zobaczyć jak wygląda Piknik w Kurorcie, mogli spróbować, co znaczy mieć wyczyszczone buty przez pucybuta takiego prawdziwego z epoki. Oprócz tego będzie golibroda, więc panowie, którzy będą mieli nieuczesany włos i nieporządek, jeżeli chodzi o zarost na twarzy, to również zostaną wystylizowani. Będą stare samochody z epoki, będą stare rowery. Oprócz tego będzie nieme kino. Do tego muzyka, o to zadba zespół Czerwie. Oprócz tego będzie kasyno. Ci, którzy mają w sobie, choć odrobinę hazardzisty, myślę, że ulegną pokusie. Wszystko będzie stylizowane na lata 20., 30., ten wehikuł czasu zadziała. Oprócz tego będzie orkiestra Dixi Band, która oprawi nas muzycznie, będzie DJ. i dancing pod chmurką, więc trzeba włożyć wygodne buty, bo będzie co wytańczyć.

-zapowiada Izabela Grela, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica, która organizuje tegoroczny Piknik w Kurorcie wspólnie z jastrzębskim MOK-iem i biblioteką. Wehikuł czasu zadziała na pewno, bo alejkami Parku Zdrojowego przechadzać się będą mieszkańcy w strojach z epoki: najlepsze kreacje zostaną nagrodzone. Będzie też konkurs fotograficzny:

Aneta Czarnocka-Kanik: Konkurs fotograficzny pod nazwą retrospekcja będzie przeznaczony dla wszystkich, którzy będą chcieli tego dnia wykonać fajne, niebanalne zdjęcie. Zachęcamy wszystkich do tego, żeby wzięli ze sobą aparaty fotograficzne, ale nie aparat jest najważniejszy. Tu chodzi o pomysł, o przepis jakiś na ciekawe ujęcie tego właśnie jak w tę niedzielę będzie wyglądał Park Zdrojowy. Zróbcie ciekawe zdjęcie, do wygrania są ciekawe nagrody. Mamy nagrody fotograficzne, ale i zestawy kuracjusza i specjalne nagrody organizatora, które mam nadzieję, będą bardzo miłym zaskoczeniem dla tych, którzy je zdobędą. Zdjęcia robicie państwo podczas pikniku, potem macie kilka dni, żeby je do nas przesłać, wszystko jest w regulaminie na naszym FB. Podczas dni miasta, które odbywają się w dniach od 10 do 12 czerwca, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, a laureatów zaprosimy na scenę.

-wyjaśnia zasady Aneta Czarnocka-Kanik, specjalista ds. promocji w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. Będzie też specjalna strefa dla najmłodszych, a w niej miasteczko cyrkowe:

Aneta Czarnocka-Kanik: Będzie można spróbować przejść się po linie, zakręcić talerzem na patyku, będą liczne warsztaty, zabawy retro. Będzie inscenizacja gabinetu lekarskiego. Będzie mnóstwo atrakcji, będą opowieści, będzie spotkanie. Będzie trochę o Julianie Tuwimie.

Izabela Grela: Oprócz tego- żeby podpowiedzieć już na przyszłe lata- będzie pokaz mody z lat 20., będzie nauka tańca w stylu retro. Dla tych, którzy są ciekawi, co te nieme kino będzie przedstawiać, to będzie to Pan Tadeusz z roku 1926/27. Tych atrakcji będzie sporo, także zapraszamy.

-dodaje Izabela Grela. Początek Pikniku w Kurorcie w niedzielę (29.05.) o 15.00. Tego dnia po Parku Zdrojowym oprowadzać będzie przewodnik, który opowie najciekawsze historie i anegdoty z czasów, gdy Jastrzębie było uzdrowiskiem. Na te wycieczki trzeba się zapisać. Godziny zwiedzania i adres, po którym przyjmowane są zgłoszenia poniżej:

  • Przewodnik będzie czekał o 15.15, 16.15, 17.30 i 18.30.
  • Tu obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: zgloszenia@laznia.jastrzebie.pl.
  • Tytuł: Zwiedzanie z przewodnikiem.
  • W treści podajcie: imię i nazwisko oraz godzinę zwiedzania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2022