Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak zmiana czasu wpływa na ludzi?

Facebook Twitter

Trzech na czterech Polaków jest przeciwna zmianie czasu – tak wynika z badań, jakie przeprowadziło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Oprócz tego, większość respondentów preferuje czas letni. Parlament Europejski przegłosował, że zmianę czasu trzeba znieść.

Co mieszkańcy regionu myślą o zmianie czasu? Zobacz naszą sondę TUTAJ!

A jak zmiana czasu wpływa na ludzi? Mówi dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:

Na większość osób zmiana czasu nie wpływa w jakiś istotny sposób, wiadomo, że to przesunięcie czasu może mieć znaczenie dla osób, które mają problem ze snem. Jeśli ktoś cierpi na bezsenność, ma problem z zasypianiem, czy ze zbyt wczesnym wybudzaniem, to takie przesunięcie czasu może dodatkowo te problemy nasilać, bo jest to pewne takie rozregulowanie zegara biologicznego. Ale w większości to będą problemy przejściowe, takie, że po kilku dniach wskakuje się w ten nowy rytm.

Zmiana czasu może wpływać na sporą grupę osób:

Skala może być duża, jeśli popatrzymy ile osób ma dzisiaj problemy ze snem. Wiele osób jest zestresowanych i bezsenność jest rzeczywiście jednym z takich naczelnych problemów, z jakimi zmagają się dzisiaj pacjenci. Można powiedzieć, że to zaczyna być choroba cywilizacyjna, więc no w jakiś sposób, na pewno zmiana czasu może wpływać na ludzi. Mogą mieć problemy osoby starsze, gdzie bezsenność jest problemem, bo to są osoby, które w ciągu dnia podsypiają a wieczorem nie mogą zasnąć.

Przestawienie zegarków szczególnie destabilizuje skrajne grupy wiekowe – najstarszych i najmłodszych. Posłuchaj:

Zniesienie zmiany czasu to dobry ruch– uważa dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:

Jest troszkę mniej zamieszania, jeśli ten czas nie będzie się zmieniał. To jest bardziej taki problem organizacyjny niż zdrowotny, a jeśli zdrowotny to przejściowy, myślę, że jeśli tej zmiany nie będzie, to nikt nie będzie za nią płakał.

Ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowają prawo do decydowania o swojej strefie czasowej. Wszystko wskazuje na to, że Polska pozostanie przy czasie letnim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj