Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zakup energii przez samorząd w Wodzisławiu po nowemu. Będą oszczędności?

Facebook Twitter

Zakup energii przez samorząd w Wodzisławiu - po tym jak zmieniono podejście do tego zagadnienia - ma przynieść wymierne oszczędności.

Zakup energii przez samorząd w Wodzisławiu

To zupełnie nowe podejście do zakupu energii przez samorząd. Szukając oszczędności – sposób zaopatrywania się w prąd postanowił zmienić Wodzisław Śląski. Metoda polega na okresowych zakupach energii na podstawie kontraktów notowanych na Towarowej Giełdzie Energii – mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego:

Mieczysław Kieca: W zeszłym roku te ceny zostały dla samorządów zamrożone na poziomie ustawowym, natomiast my nie przespaliśmy roku 2023 w tym sensie, że szukaliśmy rozwiązania, co by było, gdyby tego zamrożenia ceny nie było. I Wodzisław Śląski kupuje energię na giełdzie. Mamy brokera energetycznego i dzięki tej  decyzji cena, którą zakontraktowaliśmy, jest niższa o około 180 złotych na megawatogodzinie od ceny regulowanej przez państwo, więc mamy tutaj sukces. Na pewno w  roku  2024 będziemy spali spokojnie, niezależnie od tego, jakie rząd podejmie decyzje w czerwcu, jeżeli chodzi o zamrażanie czy odmrożenie cen energii.

Zakup energii przez samorząd w Wodzisławiu da oszczędności? Na razie powiało optymizmem

Uznano, że przetargi ze stałą ceną uniemożliwiają miastu podjęcie reakcji na zachodzące zmiany na rynku energii:

Mieczysław Kieca: Cena rządowa to jest ok. 878 zł za megawatogodzinę brutto. My mamy cenę na poziomie około 670,  zł brutto. Nawet po tych oszczędnościach, które wprowadziliśmy do budżetu, po prostu zmieścimy się w zaplanowanym budżecie. Pomysł wziął się z rozmów z przedsiębiorcami. Rok 2023 był bardzo trudny dla przedsiębiorców, jeżeli chodzi o cenę energii i wielu przedsiębiorców pokazało mi, że właśnie giełda energetyczna pozwoliła im przetrwać. Wtedy też zadałem pytanie, czy samorząd nie mógłby na taką giełdę wejść. Okazało się, że prawo jest dopasowane i można tylko szukaliśmy kogoś, kto nas po prostu poprowadzi w ten nowy świat dla samorządu.

Wyniki wyborów 2023, Kieca, Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Wodzisławiu

Na giełdzie kupowana jest energia dla placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych miasta. Pierwsze rozliczenie energii elektrycznej zużytej dla potrzeb: oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnych, obiektów małej architektury, obiektów Ochotniczych Straży Pożarnych, kamer monitoringu miejskiego, cmentarza komunalnego i obiektów użyteczności publicznej już pokazało oszczędności rzędu prawie 30 tysięcy złotych tylko za 24 dni nowego roku. Miasto wydało ponad 102 tysiące złotych. Gdyby Wodzisław kupił energię po cenie ustawowej trzeba by było zapłacić ponad 132 tysiące.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj