Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jakie warunki w Beskidach? Szlaki przetarte, co ułatwia wędrówkę

Facebook Twitter

Warunki w Beskidach są dobre - powietrze mroźne, szlaki przetarte. Warunki do uprawiania sportów i turystyki górskiej dobre.

warunki w Beskidach
fot. FB/Miasto Wisła

Warunki w Beskidach: Dobre warunki na szlakach i inwersja w górach

Wybieracie się w góry? To dobry czas, bo obecnie warunki na szlakach są dobre, choć jest zimno. Beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku poinformowali, że w środę rano było słonecznie, bezwietrznie, a widoczność była bardzo dobra. Szlaki są przetarte, co ułatwia wędrówkę. Warto jednak pamiętać, że w górach występuje inwersja, czyli odwrócenie temperatury, co oznacza, że na niższych wysokościach może być jeszcze chłodniej niż na szczytach. Na Markowych Szczawnach temperatura wynosiła -6 stopni, a na Hali Miziowej -12 stopni. W dolinach mrozy były jeszcze większe. Wysoko na szlakach leży około 70-80 cm śniegu, co tworzy malownicze krajobrazy i pozwala na cieszenie się pięknymi widokami.

Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, jest zamknięta do odwołania. Jest to najtrudniejszy szlak w Beskidach, jednokierunkowy i wymagający dużych umiejętności wspinaczkowych.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Lawiny mogą wystąpić tam, gdzie śnieg został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty, szczególnie w zagłębieniach terenowych i żlebach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

W masywie Pilska również istnieje ryzyko zsuwów i małych lawin. Szczególnie narażone są strome wklęsłe formacje terenowe po północnej i południowej stronie grzbietu. Z uwagi na niestabilną pokrywę śnieżną, należy zachować ostrożność.

Dla turystów wyruszających na szlaki w Beskidach ważne jest odpowiednie przygotowanie. Należy zadbać o ciepłe ubranie, zwłaszcza obuwie, które powinno być wygodne i przystosowane do warunków górskich. Niezbędne są również raczki, które ułatwiają poruszanie się po śliskim i zaśnieżonym terenie. Warto mieć też zapas ciepłych napojów, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Należy również pamiętać o posiadaniu naładowanego telefonu komórkowego z aplikacją „Ratunek” oraz powerbanka. W przypadku zapadającego zmroku, konieczne jest zabranie latarki.

W razie wypadku lub zagrożenia, można wezwać pomoc dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy GOPR: 985 lub 601 100 300.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj