Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie: po kartę EKUZ do urzędu miasta

Facebook Twitter

Nie trzeba jechać do oddziału NFZ, by wyrobić kartę EKUZ. Przypomnijmy to plastikowy dokument, który potwierdzane nasze uprawnienia do korzystań ze świadczeń zdrowotnych w całej Unii Europejskiej.

Jutro (20.02.) w jastrzębskim urzędzie miasta będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na sali obsługi interesanta zostaną przygotowane dwa stanowiska, gdzie w godzinach od 9.00 do 14.30 dyżurować będą pracownicy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – Delegatury z Rybnika.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Osoby zainteresowane wyrobieniem karty powinny zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty
    legitymację szkolną lub studencką (dotyczy osób uczących się powyżej 18. roku życia)
    legitymację rencisty (dotyczy osób pobierających rentę)

Pacjenci z województwa śląskiego zwykle pamiętają o EKUZ. W 2016 roku Śląski OW NFZ wydał w sumie prawie 473 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, w 2017 r. 593 tys., a w 2018 r. ponad 564 tys. Co ważne, od 1 lipca 2019 dokument dla znacznej grupy osób uprawnionych jest ważny 3 lata.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021