Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024: Piotr Absalon sekretarz Miasta Radlina o wyborczym ABC

Facebook Twitter

W niedzielę 7 kwietnia wybory samorządowe, dziś w Radio 90 poradnik wyborczy.

Wybory samorządowe

Wybory Samorządowe 2024 – zbliża się święto demokracji

Jak głosować, o czym należy pamiętać i dlaczego wybory są tak ważne. O tym Arkadiusz Żabka rozmawiał z Piotrem Absalonem sekretarzem Miasta Radlina.

Radio 90: Dlaczego te wybory są tak ważne? Wybory samorządowe.

Piotr Absalon: No właśnie, dlaczego są ważne? Bo tak naprawdę z punktu widzenia przeciętnego obywatela tego kraju, mieszkańca takiej czy innej gminy, czy miasta, to naprawdę to, co się wokół niego dzieje, o tym, co się wokół dzieje, decydują wójt, burmistrz, prezydent i radni. Mało o tym decydują prezydent państwa polskiego albo parlamentarzyści, czy to europejscy, czy polscy. Decyzje zapadają na niskim szczeblu i te wybory są ważne, bo decydujemy o tym, kto nas będzie reprezentował, kto będzie decydował o tym, co wokół nas się dzieje.

Piotr Absalon

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00. Co należy zabrać ze sobą i co na nas czeka na miejscu?

Piotr Absalon: Należy zabrać ze sobą dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem. Dostaniemy do ręki generalnie cztery karty. W większości gmin dostaniemy cztery karty do głosowania, czyli do rady miejskiej czy rady gminy. Na wójta, burmistrza, prezydenta, to jest druga karta, trzecia do rady powiatu, czwarta do sejmiku województwa. Miasta na prawach powiatu, czyli w naszym przypadku to jest Rybnik, Żory, Jastrzębie. Będą trzy karty, bo nie ma tam rady powiatu. Głosujemy w ten sposób, że na każdej karcie wybieramy jedną osobę, przy której dajemy krzyżyk w kratce przy nazwisku. Tyle, czyli w sumie cztery krzyżyki. To jest nasze zadanie.

Wybory Samorządowe – idąc głosować weźmy ze sobą dowód tożsamości

Pamiętajmy o właściwym zachowaniu w lokalu wyborczym.

Piotr Absalon: Czego nie możemy. Nie możemy się niewłaściwie zachowywać, czyli nie możemy filmować tego, co się dzieje w lokalu. Nie możemy promować któregoś z kandydatów.

Radio 90: A zdjęcia nie możemy zrobić, jak wrzucamy? Przecież politycy to robią na potęgę.

Piotr Absalon: Pewnie możemy zrobić. Pewnie możemy. Natomiast trzeba pamiętać o prywatności innych osób, które biorą udział i tajności głosowania. Tych rzeczy nie możemy łamać.

Pierwsze wyniki poznamy już w nocy z niedzieli na poniedziałek, choć oficjalne nieco później.

Piotr Absalon: Wyniki będą w nocy z niedzieli na poniedziałek. One będą spływać stopniowo z komisji obwodowych. Komisje mogą również zacząć liczyć. Jeżeli zaczną liczyć od wójta, burmistrza i prezydenta, bo to najciekawsze z tych wyborów są, najbardziej emocjonujące. To wtedy te wyniki będą do nas spływać gdzieś w okolicach północy. Czyli po północy, komisje będą już znały takie wyniki nieoficjalne. Te wyniki nieoficjalne gdzieś tam się będą pojawiać na bieżąco na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory samorządowe w najbliższą niedzielę 7 kwietnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024