Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Udają pracowników socjalnych. Uwaga na oszustów!

Facebook Twitter

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników socjalnych! Jastrzębski OPS wydał komunikat w tej sprawie. Oszuści proponują odpłatną pomoc, pytają o miejsce przechowywania oszczędności, nie posiadają legitymacji służbowej- oto niektóre z sygnałów świadczących o próbie oszustwa przez osoby udające pracowników socjalnych.

Fot. jastrzebie.pl

Pierwszym sposobem weryfikacji pracownika socjalnego jest poproszenie go o okazanie legitymacji służbowej- posiada ją każdy pracownik jastrzębskiego OPS-u. W przypadku wątpliwości, można sprawdzić, dzwoniąc do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak jeszcze zweryfikować osobę z OPS?

  • Pierwszym sposobem weryfikacji pracownika socjalnego jest poproszenie go o okazanie legitymacji służbowej – posiada ją każdy pracownik jastrzębskiego OPS-u. Nie wolno nie wpuszczać do domów osób, które odmawiają jej okazania.
  • W przypadku wątpliwości, tożsamość pracownika socjalnego można sprawdzić dzwoniąc do Ośrodka Pomocy Społecznej pod numer 32 43 49 657.
  • Pracownik socjalny powinien mieć przy sobie kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego, który wypełnia razem z rodziną.
  • Pracownik socjalny nigdy nie prosi o pokazanie oszczędności ani nie pyta, gdzie zostały ukryte. Nie prosi też o gotówkę.
  • Pracownik socjalny nie prosi o kawę czy herbatę – taka prośba może mieć na celu odwrócenie uwagi. Oszust wykorzystuje ją, by zostać na chwilę sam.
  • Pracownicy socjalni nie zaczepiają ludzi na ulicy, nie proponują możliwości otrzymania dofinansowania. Nigdy też nie przydzielają pomocy finansowej bez przeprowadzenia wywiadu i wydania decyzji administracyjnej.

W razie podejrzeń najlepiej zawiadomić policję. Świadomość mechanizmów działania oszustów pomaga zapobiegać takim sytuacjom, dlatego przekaż informację na ten temat osobom potencjalnie zagrożonym, np. seniorom.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021