Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów w gminie Kornowac

Facebook Twitter

W gminie Kornowac ruszył nowy program skierowany do seniorów, mający na celu poprawę ich bezpieczeństwa oraz samodzielności. To inicjatywa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, która ma na celu wsparcie starszych osób, mających ze względu na stan zdrowia, trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Opaski bezpieczeństwa
fot. godow.pl

Kluczowym elementem programu jest wyposażenie seniorów w specjalne „opaski bezpieczeństwa”, zwane również „opaskami życia”. Adresaci programu to osoby w wieku 60 lat i więcej, które prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z rodziną, niemniej jednak ich bliscy nie są w stanie zapewnić im pełnego wsparcia. Opaski mają za zadanie zwiększyć niezależność seniorów oraz umożliwić szybką reakcję w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy innych nieprzewidzianych sytuacji.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu i otrzymaniem opaski bezpieczeństwa zachęcane są do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) w Kornowacu. To właśnie tam można uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące programu, a także dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby stać się jego beneficjentem.

grafika: kornowac.pl

Opaska bezpieczeństwa jest wyposażona w co najmniej trzy z następujące funkcje:

  • przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
  • czujnik upadku,
  • czujnik zdjęcia opaski,
  • lokalizator GPS,
  • funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  • funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Usługa jest bezpłatna. Program jest dofinansowany ze środków budżetu państwa oraz środków własnych Gminy Kornowac.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024