StartWiadomości Wiadomości dnia

Jastrzębska Spółka Węglowa doceniona. Otrzymała nagrodę „Modernizacja Roku 2017”

Wyróżnienie odebrali przedstawiciele spółki podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Za co dokładnie? Mówi rzecznik JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer:

Otrzymaliśmy ją za budowę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem z odmetanowania kopalni Budryk. Gaz ten jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, a dodatkowo jeszcze może powstawać energia cieplna, która będzie przekształcana na chłód służący do poprawiania warunków klimatycznych na dole. Energia elektryczna produkowana w tym układzie na razie zaspokaja w 1/3 zapotrzebowanie kopalni Budryk na energię elektryczną. Jesteśmy bardzo dumni, że taka lokalna inicjatywa służąca środowisku została doceniona na poziomie ogólnopolskim.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia uzyskano dodatkowy efekt w postaci ograniczenia emisji metanu do atmosfery. Jastrzębska Spółka Węglowa dba o to od lat:

Metan kojarzy się zawsze z niebezpieczeństwem. My chcemy wykorzystać nasze potrzeby. Metan jest znacznie bardziej szkodliwy dla atmosfery niż dwutlenek węgla, a jego szkodliwość jest oceniana na ponad 20-krotnie większą. Jesteśmy tutaj liderem w gospodarczym wykorzystaniu, czyli w ujmowaniu metanu, który pochodzi z odmetanowania kopalń, jak i w jego gospodarczym wykorzystaniu. W najbliższych latach będziemy dążyli do 5-krotnego zwiększenia stopnia wykorzystania metanu.

Dodajmy, że w konkursie „Modernizacja roku” oceniane są obiekty w dwunastu obszarach budownictwa, to obiekty: mieszkalne, szkolnictwa, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, drogowe, przemysłowo-inżynieryjne, wnętrza i rewitalizacje. W tym roku w konkursie nagrodzono i wyróżniono 22 inwestycje.

Zostaw komentarz