Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budowa bloku w rybnickiej elektrowni. Jak idą prace?

Facebook Twitter

Budowa bloku w rybnickiej elektrowni, gazowo-parowego ruszyła. Na efekt końcowy poczekamy do grudnia 2026 roku.

Budowa bloku w rybnickiej elektrowni
Fot. PGE

Budowa bloku w rybnickiej elektrowni – to największa inwestycja ostatnich lat

Budowa bloku gazowo – parowego w Rybniku wkracza w decydujący etap- czytamy w informacji biura prasowego Grupy PGE. Są też zdjęcia z realizacji tej ogromnej inwestycji i jej wizualizacje. Posłuchajcie o postępach prac na terenach przy Elektrowni w Rybniku.

Inwestycja realizowana w Rybniku ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 2 mln gospodarstw domowych. Pozwolenie na budowę tego największego w Polsce bloku gazowo – parowego spodziewane jest na przełomie pierwszych kwartałów tego roku. Podpisana została już umowa na realizację głównego zadania i wydane zostały decyzje środowiskowe. Wszystkie prace idą w dobrym tempie, a jak podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, inwestycja w Rybniku ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, nowy blok gazowy zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe.

Oddanie do eksploatacji bloku gazowo- parowego w Rybniku planowane jest w grudniu 2026 roku.

PGE Polska Grupa Energetyczna  inwestycję w Rybniku prowadzi od początku 2023 roku. Równolegle GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję polegającą na budowie przyłącza gazowego do sieci przesyłowej, którymi popłynie gaz zasilający nowy blok energetyczny w Rybniku. W lutym 2023 roku podpisano z konsorcjum w składzie Polimex Mostostal i Siemens Energy kompleksową umowę na realizację i serwis bloku gazowo – parowego o wartości blisko 4 mld złotych netto, a w kolejnych miesiącach uzyskano decyzje środowiskowe zarówno dla bloku gazowo – parowego, jak i dla układu wyprowadzenia mocy. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy na budowę układu wyprowadzenia mocy.

Nowy blok gazowo-parowy to nie tylko nowoczesna technologia, ale przede wszystkim wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego w dobie transformacji. Zastąpi ona cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe, wynikające z konkluzji BAT. Emisje pyłów i tlenków siarki zostaną zredukowane praktycznie do zera, co wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Po uzyskania pozwolenia na budowę bloku gazowo-parowego, niezwłocznie rozpoczniemy intensywne prace realizacyjne

– podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Od momentu podpisania z wykonawcami kompleksowej umowy na realizację bloku gazowo-parowego, prowadzone są równolegle prace projektowe i przygotowawcze na terenie budowy polegające, m.in. na badaniach geotechnicznych czy realizacji instalacji wodno-kanalizacyjnych.

W ubiegłym roku podpisano również umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na przyłączenie bloku gazowo-parowego do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz złożono wniosek o określenie warunków przyłączenia do gazowej sieci przesyłowej GAZ-SYSTEMU.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj