Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kino na Granicy w Cieszynie. Przegląd filmowy w stulecie śmierci Conrada i Kafki

Facebook Twitter

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się kolejna edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, który w tym roku będzie dedykowany dwóm wybitnym pisarzom - Josephowi Conradowi-Korzeniowskiemu i Franzowi Kafce, z okazji setnej rocznicy ich śmierci. Przegląd, który odbywa się od 1 do 5 maja, skupi się na temacie "Przekraczanie Granic".

kino na granicy

Kino na Granicy w Cieszynie

Jednym z cykli tematycznych będzie „Przekraczanie Granic”, które ma odzwierciedlać zarówno granice w nas samych, jak i różne ograniczenia i bariery wokół nas. Organizatorzy chcą pochylić się nad tematami takimi jak triumfy populizmu, kryzys demokracji, alienacja człowieka oraz granice zła, które nas otaczają.

W programie literackim i filmowym pojawią się tytuły, które odnoszą się do twórczości Conrada i Kafki. W cyklu „conradowskim” będzie można zobaczyć takie filmy jak „Smuga cienia” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Lord Jim” w reżyserii Laco Adamika oraz „Hadi plyn” w reżyserii Davida Jaraba. Natomiast w cyklu „kafkowskim” zaprezentowane zostaną takie produkcje jak „Franz Kafka” w reżyserii Piotra Dumały, „Ameryka” w reżyserii Vladimira Michalka oraz „Csotany” w reżyserii Petera Karacsony`ego.

fot. kinonagranicy.pl

Przegląd Kino na Granicy będzie także poświęcony granicom wewnątrz nas i między nami. W ramach tego cyklu zostaną zaprezentowane takie filmy jak „Bracia” w reżyserii Tomasza Masina, „Imago” w reżyserii Olgi Chajdas, „Jej ciało” w reżyserii Natalie Cisarovskiej, „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, przedpremierowo „Lipstick on the glass” w reżyserii Kuby Czekaja oraz „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland.

W ramach 26. Przeglądu Filmowego organizatorzy zapowiedzieli również retrospektywę zmarłego polskiego twórcy kina – Janusza Majewskiego.

Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się od 1999 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszych latach impreza poświęcona była filmom czeskim, a następnie została rozszerzona o produkcje słowackie i polskie. Obecnie organizacją zajmują się stowarzyszenia „Kultura na Granicy” z Polski oraz „Pratel tesinska” z Czech.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj