StartKultura

„Kinomaniak” – najwięcej o filmie wiedzą dziewczyny!

W pierwszym etapie konkursu młodzież zmierzyła się z testem pisemnym, a następnie została zaproszona na projekcję filmu. Po niej cztery najlepsze pary wzięły udział w części finałowej, w której pytania zadawali członkowie jury: Monika Wieczorek (filmoznawca), Mirosław Ropiak (Klub Filmu Niezależnego) oraz Adam Doliba (organizator konkursu, nauczyciel w I LO).

Najlepsze pary zmierzyły się również z muzyką filmową. Trzeba było odgadnąć, z jakiego filmu pochodzi dany fragment muzyczny. Problemów nie sprawiły motywy przewodnie filmów „Jesteś Bogiem”, „8 mila” czy „Skyfall”. Nieco gorzej było z filmami „Młodzi gniewni” czy „Kevin sam w domu”. Ponadto zadaniem finalistów był udział w kalamburach – jedna osoba z pary musiała w minutę pokazać swojemu partnerowi tytuł wylosowanego filmu. Dużo zabawy było przy pokazywaniu tytułów „Zabójcze ciało” czy „Dzikość serca”.

Ostatecznie po części pisemnej i finałowej najwięcej punktów zebrała drużyna złożona z dziewczyn z dwóch różnych szkół – Agnieszka Chorab (I LO) i Anna Jodłowska (II LO). Obie dziewczyny uczestniczą w zajęciach koła filmowego prowadzonego w Młodzieżowym Domu Kultury. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły zespoły z II LO – Dorota Kośka i Katarzyna Nawrot oraz Zuzanna Mańka i Dominika Osuch. Tuż za podium uplasowali się chłopcy z I LO – Filip Oleś i Mateusz Kowol. Śmiało więc można stwierdzić, że tegorocznego „Kinomaniaka” zdominowały dziewczyny!

Jestem zadowolony, że „Kinomaniak” każdego roku cieszy się sporym zainteresowaniem rybnickiej młodzieży. Siódma edycja imprezy utrwaliła mnie w przekonaniu, że warto angażować się w tego typu przedsięwzięcia. Co roku organizacja „Kinomaniaka” sprawia mi sporo satysfakcji i już nie umiem się doczekać następnej edycji imprezy, na którą w kolejnym roku szkolnym serdecznie zapraszam młodzież rybnickich szkół ponadgimnazjalnych.

Laureaci „Kinomaniaka” otrzymali nagrody w postaci wejściówek do kina (DKF „Ekran”, Multikino, Cinema City), książek o tematyce filmowej, płyt DVD i gadżetów filmowych. Sponsorem części nagród była Rada Rodziców przy I LO w Rybniku.

Pozdrawiam, Adam Doliba – organizator konkursu „Kinomaniak”

Sprawdź, jak Ty poradziłbyś sobie z filmowym testem – oto pytania konkursowe:

pytania konkursowe

Zostaw komentarz